Zapraszamy do lektury kolejnej dawki przydatnych porad związanych z tematyką robienia kopii zapasowych. Dzisiaj przyjrzymy się następnemu systemowi operacyjnemu – Windowsowi 7.

Windows 7, to kolejny, po Windows XP i Windows Vista, system operacyjny wydany przez firmę Microsoft. Jego premiera odbyła się w 2008 roku.

Zanim przejdziemy do części właściwej naszego artykułu, przypomnijmy parę pojęć. Kopia zapasowa systemu (ang. System Image Backup) jest kopią dysku, na którym zainstalowany jest system. Jest ona zapisywana w pliku VHD (ang. Virtual Hard Drive). Każda kolejna kopia zapasowa, wykonywana w kontekście tego samego dysku jest kopią przyrostową – tzn. kopiuje tylko te pliki, które zostały zmodyfikowane lub utworzone od czasu poprzedniej kopii.

Poniżej przedstawiamy dwa proste sposoby na wykonanie kopii zapasowej naszych danych systemie operacyjnym Windows 7. Oto pierwszy z nich.

1. Klikamy „Start” i wybieramy opcję „Panel sterowania”.

2. Wybieramy „System i zabezpieczenia” -> „Wykonaj kopię zapasową komputera”.

3. Klikamy „Konfiguruj tworzenie kopii zapasowej”.

4. Wybieramy docelową lokalizację dla kopii zapasowej.

5. Wybieramy rodzaj danych jakie ma zawierać kopia zapasowa.

6. Wyświetla się okno „Przejrzyj ustawienia kopii zapasowej”. Jeśli wszystko się zgadza, klikamy „Zapisz ustawienia i uruchom wykonywanie kopii zapasowej”.

Drugi sposób jest trochę bardziej skomplikowany, ale również warto go znać.

W opisanych powyżej krokach (środowisko graficzne), nie ma możliwości uruchomienia tworzenia kopii zapasowej systemu w harmonogramie zadań – tzn. tak, aby była ona wykonywana cyklicznie. Jeżeli chcemy to osiągnąć, należy użyć narzędzia linii poleceń (wbudowanego w system Windows 7) – wbadmin. Aby móc z niego korzystać, musimy posiadać uprawnienia administratora na danym komputerze. Zakładając, że mamy standardowo ustawiony (włączony) mechanizm User Account Control (UAC – więcej o tej technologii w następnym artykule), musimy uruchomić wiersz poleceń w kontekście Administratora (inaczej mówiąc, na prawach administratora).

Aby wywołać okno linii poleceń w kontekście Administratora, należy w menu „Start”, w oknie wyszukiwania („Uruchom”) wpisać „cmd” i wcisnąć kombinację klawiszy CTRL + SHIFT + ENTER.

Tak wygląda przykładowa składnia polecenia służącego do wykonywania kopii zapasowej systemu (znajdującego się na dysku C) i zapisania jej na dysku E za pomocą narzędzia wbadmin:

Wbadmin start backup –backuptarget:e: -include:c:

Aby uzyskać pomoc dla polecenia „Start backup”, w linii poleceń należy wykonać:

Wbadmin start backup /?

Tak jak wcześniej pisaliśmy, kopia zapasowa obrazu systemu przechowywana jest w pliku VHD. Taki plik można łatwo przeglądać w systemie Windows 7 – wystarczy go odpowiednio dołączyć. Aby to zrobić, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na „Komputer” (z menu „Start”) i wybrać opcję „Zarządzaj”.

Następnie w nowym oknie, w jego lewej części należy wybrać pozycję „Zarządzanie dyskami”.

Kolejno z menu „Akcja” wybrać opcję „Dołącz dysk VHD”.

W kolejnym oknie należy wskazać lokalizację pliku – naszej kopii zapasowej, np.:

E:\WindowsImageBackup\fs2\Backup 2011-06-29 090031\3cbc5568-87ed-11de-a49d-806e6f6e6963.vhd

Spowoduje to przypisanie kolejnej litery dysku do tak dołączonego pliku VHD (na rysunku poniżej jest to dysk z literą F) – można teraz przeglądać jego zawartość, tak jak zawartość innych dysków twardych.

Po zakończeniu przeglądania zawartości kopi zapasowej systemu (pliku VHD) należy pamiętać o jego odłączeniu (patrz rysunek poniżej):

Spowoduje to odłączenie dysku (pliku) VHD – nie będzie on już widoczny tak jak inne dyski twarde.

I gotowe:) Mamy nadzieję, że zaprezentowane metody będą pomocne i zapewnią bezpieczeństwo Waszym danym.


Źródło:

http://www.microsoft.com/

Zobacz także: