Zaledwie kilka sekund po ogłoszeniu informacji o abdykacji papieża Benedykta XVI, zareagowali spamerzy. Twitter został wręcz zalany przez spam. Wiadomości z tagiem #papież, ale bez związku z odejściem Benedykta XVI, zaczęły pojawiać się na całym świecie.

Większość wiadomości było rozsyłanych z kont, na których zamieszczone były roznegliżowane kobiety. Każda wiadomość zawierała propozycję o charakterze erotycznym i zakończona była tagiem #papież.

I co prawda sytuacje tego typu zdarzają się niezależenie od tego czy papież rezygnuje, ale w tym przypadku zaskakuje wielkość spamu. Najprawdopodobniej za tą akcją stoją spamerzy, którzy do swojej akcji wykorzystali boty spamujące. Dzięki temu mogli założyć tysiące fałszywych kont, które rozsyłały spam.

Spamerzy nie próżnują i zareagowali natychmiast, głównie z powodu możliwości zarobienia. Linki umieszczane w spamerskich wiadomościach prowadzą do zainfekowanych stron, gdzie łatwo złapać złośliwe oprogramowanie. Pomocne oczywiście są zdjęcia gołych kobiet, które są haczykiem na naiwnych użytkowników.

Jeśli więc zobaczysz gdzieś informację o abdykacji papieża i prowadzi ona do serwisu, którego nie znasz, to lepiej powstrzymać się od klikania. I chociaż wiadomości te pojawiły się na Twitterze, to zapewne spamerzy skorzystają z każdej okazji, żeby dostać się do Twojego komputera. Zalecamy więc ostrożność.


Źródło: http://nakedsecurity.sophos.com

Zdjęcie: http://nakedsecurity.sophos.com

Zobacz także: