Podstawowe błędy, które popełnia większość internautów to korzystanie z najprostszych haseł, stosowanie jednego hasła do logowania w kilku serwisach online oraz zapisywanie hasła na kartce i przechowywane go w pobliżu komputera. Firma ESET, radzi jak utrudnić internetowym włamywaczom życie i przygotować silne i łatwe do zapamiętania hasło.

Wśród najpopularniejszych błędów popełnianych podczas ustalania haseł wymienia się m.in. wykorzystywanie własnego imienia, numeru telefonu komórkowego, numeru rejestracyjnego samochodu, nazwy hobby czy wreszcie powtórzenie frazy widocznej w tekście na stronie podczas logowania np. witamywbanku. Błędem podczas konstruowania hasła jest również korzystanie wyłącznie z małych lub dużych liter czy cyfr, szczególnie, wtedy gdy łączna liczba znaków nie przekracza siedmiu. Pomyłką jest również tworzenie haseł bardzo skomplikowanych, które są po prostu trudne do zapamiętania, przez co zmuszają użytkownika do zapisania ich na kartce…

Pracownicy firmy ESET, określili 9 zasad, które pozwalają stworzyć bezpieczne i łatwe do zapamiętania hasła, które będą trudniejsze do odgadnięcia przez niepowołane osoby czy też aplikacje przeznaczone do łamania zabezpieczeń.

1. Łącz i przeplataj znaki dwóch słów, stosując przy tym duże i małe litery np. czerwony garnek = CeZwRnOyGraEnK,
2. Przeplataj litery dowolnego wyrazu z cyframi np. flash 9708 = f9L7a0s8H,
3. Łącz ze sobą dwa słowa używając jako łącznika dowolnego symbolu np. CzeRwoNy^GarNek,
4. Wpleć w hasło znaki specjalne (!@#$%),
5. Twórz hasło z błędną pisownią (bądź przy tym konsekwentny) np. mózg = MuSk,
6. Stosuj duże litery w niekonwencjonalnych miejscach np. waRszAwa,
7. Twórz hasło jako zlepek pierwszych liter wyrazów tworzących dłuższą frazę np. MtRdM(mamy tego roku deszczowy maj),
8. Zastępuj litery cyframi – E=3, A=4, T=7 itd. np. K4$74 (kasta),
9. Nie wykorzystuj tego samego hasła do zabezpieczania kilku serwisów lub komputerów.

Firma Eset radzi również, aby użytkownicy bezpłatnych serwisów pocztowych typu Gmail czy Yahoo, kłamali przy wpisywaniu frazy pozwalającej na zresetowanie hasła. Dlaczego? Ponieważ większość odpowiedzi na tego typu pytania/podpowiedzi można bez trudu znaleźć w sieci korzystając z takich serwisów jak nasza-klasa, facebook czy myspace itd.

Źródło: www.interia.pl

Zobacz także: