Codziennie większość z nas znajduje na swoich elektronicznych skrzynkach pocztowych większe bądź mniejsze ilości niechcianej korespondencji, tzw. spamu. Z pozoru niewinna, jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza jeśli trafi do niedoświadczonego użytkownika Internetu. Co to jest scam i jak go rozpoznać?

Scamming ( ang. confidence trick) to działanie polegające na wprowadzeniu kogoś w błąd poprzez sugestię, że jest on beneficjentem określonego dobra, na ogół finansowego. Scam może występować w formie stron WWW, które oferują podejrzanie duże zyski, wiadomości e-mail informujących o niesamowitej nagrodzie, którą rzekomo się wygrało bądź reklam w poczcie elektronicznej. Jeśli nieopatrznie zarejestrujemy się na taki „scamowy” portal, nie dość, że zaczniemy otrzymywać duże ilość spamu z podejrzanych źródeł, to jeszcze możemy paść ofiarą oszustwa finansowego, np. jeśli damy się namówić na fantastyczną tygodniową wycieczkę do Egiptu.

Oto parę przydatnych informacji jakie elementy może zawierać tego typu korespondencja:

– alarmujące wiadomości o zamknięciu konta użytkownika

– obietnice dużych zysków przy małym nakładzie sił

– propozycje umów bądź oferty, których warunki wyglądają zbyt dobrze, żeby mogły być prawdziwe

– prośbę o wsparcie jakiejś organizacji charytatywnej, zwłaszcza po tym jak w wiadomościach została podana informacja o klęskach żywiołowych bądź innych katastrofach w danym miejscu na świecie

– dużą ilość błędów gramatycznych i ortograficznych.

Ponieważ, jak każdy użytkownik Internetu, jesteśmy również narażeni na tego typu wiadomości, nie pozwólmy aby nasze dane trafiły w niepowołane ręce. A do Egiptu lepiej jechać z zaufanym biurem podróży.


Przykładowa wiadomość scam otrzymana 9.03.2011 przez autora tekstu.


Źródła:

http://pl.wikipedia.org/

http://www.microsoft.com/

Zobacz także:

None Found