Zgubiłeś telefon lub znajomych podczas wakacyjnego zwiedzania i chcesz ich szybko odnaleźć? A może poprzedniego dnia zbyt mocno zabalowałeś i niczym bohaterowie filmowego Kac Vegas próbujesz sobie przypomnieć wszystkie miejsca, które poprzedniego dnia zwiedziłeś? Mamy na to wszystko radę – włącz w swoim telefonie usługę Google Latitiude.

Google Latitiude jest usługą geolokalizacji, pozwalającą udostępniać nasze położenie innym osobom. Jest ona zintegrowana z innymi usługami dostarczanymi przez Google – Google Maps oraz GTalk. Do korzystania z Google Latitiude niezbędne jest konto Google oraz PC (jeśli chcemy ustalać nasze położenie korzystając z połączenia z Internetem) lub telefon z aplikacją Google Maps (jeśli np. chcemy korzystać z wbudowanego w komórkę GPS’a).

Jak zacząć?

Wchodzimy na stronę www.google.com/latitude, logujemy się na swoje konto, akceptujemy zasady korzystania z serwisu i już możemy rozpocząć naszą przygodę z geolokalizacją.

Dodajemy znajomych

Chcąc udostępnić informację o naszym położeniu innym osobom wybieramy opcję „Znajomi”, a następnie „Dodaj znajomych”.

Pojawia się lista naszych proponowanych znajomych. Po kliknięciu „Dodaj”, osoby, którym udostępniliśmy nasze położenie widzą je na swojej mapie.

Włączamy Google Latitiude w telefonie

Jeśli chcemy korzystać z tej usługi przy pomocy telefonu, niezbędne jest urządzenie z aplikacją Google Maps. Uruchamiamy tę aplikację, a następnie wybieramy „Współrzędne”.

Następnie z listy profilów wybieramy swój oraz opcję ” Edytuj ustawienia prywatności”.

Potem zaznaczamy opcję „Wykryj lokalizację”.

Pokaż mi, gdzie jesteś

Informację o swoim położeniu możemy, korzystając z telefonu, wskazać za pomocą:

  • SMS – wysłanie SMS’a z linkiem do mapy z zaznaczonym punktem,
  • Facebook – opublikowanie na naszej tablicy wpisu ze wskazaniem naszego miejsca przebywania,
  • Gmail – wysłanie e-maila z mapą z informacją o miejscu naszego położenia.

Chcąc skorzystać z tej opcji wybieramy w naszym telefonie Google Maps ->Współrzędne ->Profil -> Wyślij lokalizację do innych.

Danymi o naszym położeniu możemy także dzielić się za pomocą komunikatów na Google Talk, czacie na Gmailu oraz udostępniać je w naszym profilu publicznym. Aby włączyć te opcje, wybieramy na stronie www.google.com/latitude/ zakładkę „Aplikacje”, a następnie zaznaczamy w jaki sposób chcemy udostępniać dane o naszym położeniu.

Po zaznaczeniu opcji „Informacja o lokalizacji w Google Talk’” w komunikacie na Google Talk pojawia się informacja o mieście, w którym aktualnie przebywamy.

Gdzie ja to wczoraj byłem? Czyli włączamy historię naszych podróży

Jeśli interesuje nas zbieranie informacji nie tylko o naszym obecnym położeniu, ale chcemy też zobaczyć np. statystykę naszych podróży czy nasz średni czas przebywania w pracy lub domu, powinniśmy dodatkowo włączyć usługę „Historia”. Robimy to przechodząc na stronę: https://www.google.com/latitude, a następnie wybierając zakładkę „Historia” i „Włącz”.

Po włączeniu tej opcji po kilku dniach mamy możliwość obserwacji zebranych statystyk z informacją o czasie przebywania w miejscach takich jak dom czy praca lub też odwiedzone kraje.

Wybierając opcję „Wyświetlanie i zarządzanie” mamy dostęp do historii naszych podróży w 500 ostatnio poznanych lokalizacjach.

Historia naszych podróży jest dostępna tylko dla nas i nie ma możliwości udostępnienia tych danych innej osobie.

Czym płacimy za usługę geolokalizacji?

Włączenie usługi w telefonie powoduje, że nasz telefon co jakiś czas korzysta z GPS, aby zlokalizować swoją pozycję, co znacznie wpływa na żywotność baterii.

Nie wolno też zapomnieć, że informacja o naszym położeniu może interesować nie tylko naszych znajomych, ale także potencjalnych złodziei. Dlatego powinniśmy rozsądnie korzystać z tej funkcji  i nie udostępniać informacji o naszym położeniu przypadkowym osobom. Ale jest na to rada.

Poziom informacji udostępnianych poszczególnym osobom możemy zmieniać wybierając na stronie: https://www.google.com/latitude kolejno „Znajomi” ->” Zobacz profil”.

Wybierając opcję „Prywatność” możemy zdefiniować na jakiej podstawie dane będą udostępniane. Dostępne możliwości to:

  • Wykryj lokalizację – nasze położenie określane jest na podstawie sieci bezprzewodowej, do której jesteśmy podłączeni. Ponieważ tej sieci może nie być w bazie Google, metoda ta jest mało dokładna. Wymagana jest także przeglądarka obsługująca geolokalizacyjny interfejs API W3C.
  • Ustaw lokalizację – nasze położenie na mapie jest ustalane na podstawie wpisanych przez nas danych. Dzięki tej opcji możemy pochwalić się przed znajomymi wizytą w Paryżu nie odchodząc od komputera.
  • Ukryj lokalizację – dane o naszym położeniu są ukrywane przed znajomymi.

Udanych i bezpiecznych wyjazdów wakacyjnych!


Źródło:
http://www.google.com/mobile/latitude/

Zobacz także: