Dzisiaj prezentujemy ostatni artykuł z cyklu związanego z projektem inform.it o odzyskiwaniu zdjęć z kart pamięci. Tym razem pokażemy jak szybko i przede wszystkim trwale usunąć dane z karty, aby nie trafiły w ręce osób trzecich.

Niestety istnieje błędne mniemanie, że wystarczy sformatować kartę pamięci, aby usunąć zapisane pliki. Jednak to, że ich fizycznie nie widzimy, wcale nie oznacza, że tych danych już nie ma. Taka operacja usuwa jedynie znaczniki plików, nie usuwając ich samych, co powoduje, że bardzo łatwo, jak to wcześniej przedstawiliśmy, je później odzyskać. Najbardziej skuteczną metodą jest zastosowanie odpowiedniego programu; działanie jednego z nich prezentujemy poniżej.

Proces usuwania danych

Wystarczy komputer z zainstalowanym Windows XP Professional/Windows Vista/Windows 7, a wszystko co należy zrobić, to kliknąć Start – Uruchom i wpisać „cmd”. Pojawi się okno z czarnym tłem, na którym, w wierszu polecenia, wpisujemy następującą komendę:

cipher /w:<driveletter>:

gdzie „cipher” to program, który znajduje się w danym systemie operacyjnym, a  <driveletter> zastępujemy literą przypisaną karcie pamięci. Jaka litera dysku została przypisana naszej karcie możemy sprawdzić klikając Start – Mój Komputer:

W naszym wypadku to dysk „F”, a więc wpisujemy cipher /w: f:  i klikamy przycisk Enter.

rys. 1 Wykorzystanie programu cipher do czyszczenia karty

Usuwanie plików następuje automatycznie.

Mamy nadzieję, że informacje pochodzące z zaprezentowanego cyklu będą użyteczne i pomogą zadbać o bezpieczeństwo Waszych danych. Nikt pewnie by nie chciał, aby jego wakacyjne zdjęcia znalazły się w posiadaniu przypadkowych osób, bo wspomnienia należny dbać.

Zapraszamy do lektury pozostałych artykułów w z cyklu poświęconego ochronie danych na kartach pamięci:

Skradzione wspomnienia

Odzyskiwanie zdjęć z karty – zrób to sam!


Źródło:

http://www.informit.com/

Zobacz także: