Jakiś czas temu pisaliśmy o dobrych praktykach używania karty kredytowej, dlaczego są one takie ważne?

Ponieważ na posiadaczy kart płatniczych bądź bankomatowych zagrożeń czyha wiele. Jednym z nich jest skimming.

Skimming – ” polega na nielegalnym skopiowaniu zawartości paska magnetycznego karty płatniczej bez wiedzy jej posiadacza, w celu wytworzenia kopii bądź skorzystania z niej”.

Skopiowana karta w systemach elektronicznych bankowych zachowuje się jak karta oryginalna, wszystkie operacje wpływają niekorzystnie na posiadacza karty, oraz obciążają jego rachunek. Wyróżniamy dwa rodzaje skimmingu :

Skimming w placówce handlowej oraz skimming bankomatowy.

Jak wygląda skimming w placówce handlowej?
Polega na wykonaniu kopii karty przez sprzedawcę, bądź osobę, która aktualnie posiada kartę. Kopie takich kart, mogą zostać wykorzystane tylko w przypadku kart, które nie wymagają autoryzacji przy pomocy PIN-u. Jak również nie jest możliwe użycie skopiowanej karty do pobrania pieniędzy z bankomatu.

Natomiast drugi rodzaj skimmingu, skimming bankomatowy jest znacznie bardziej niebezpieczny.

Przestępcy mogą zainstalować na bankomatach lub w ich wnętrzu urządzenia, które pomagają im pobrać dane z paska magnetycznego oraz przechwycić PIN, przy pomocy kamery lub fałszywej klawiatury. Informacje te służą do produkcji fałszywych kart, za pomocą których możliwe jest pobieranie gotówki z kont klientów banków za pośrednictwem bankomatów.

Należy bardzo uważać podczas płacenia kartą w sklepach, gdyż baczni obserwatorzy znajdują się wokół nas…
Warto sprawdzać wyciągi bankowe, w przypadku gdy zauważymy jakąś transakcję, której nie wykonaliśmy, wówczas musimy bezzwłocznie zgłosić to w banku.

Poniżej znajduje się filmik przedstawiający w jak łatwy  sposób karta może zostać skopiowana.


Źródło:

wikipedia.org

egospodarka.pl

identitytheft.info

Zobacz także: