Drukarki sieciowe w najbliższym czasie mogą stać się podatne na nowy rodzaj ataków wymierzonych w nową technologię HP: ePrint.

Drukarki sieciowe to w większości organizacji najsłabszy punkt w systemie bezpieczeństwa informatycznego. Dzieje się tak po części z winy producentów oraz po części w wyniku zaniedbań administratorów. Niewystarczająco zabezpieczone urządzenia drukujące są podatne na szereg rozmaitych ataków, począwszy od żartobliwej podmiany wyświetlanych przez nie komunikatów, a skończywszy na przechwytywaniu kierowanych do nich wydruków. Wygląda jednak na to, że dzięki zapowiedzianej przez firmę HP technologii ePrint, już niedługo popularne drukarki będą podatne na nowy rodzaj ataków.

Mająca się pojawić już niedługo technologia ePrint, w zamyśle ma przyszłym użytkownikom nowych urządzeń firmy HP umożliwić łatwe drukowanie z dowolnego urządzenia przyłączonego do Internetu za pomocą… adresu e-mailowego przypisanego do drukarki. Funkcja ta z pewnością wyda się wielu użytkownikom bardzo przydatna, gdyż zdjęcia z naszych wakacji będą mogły czekać na nas w naszym domu zanim jeszcze powrócimy z urlopu, może to jednak otwierać również drogę nowym rodzajom ataków.

Jak podaje serwis Hard Core Security Lab, nie są jeszcze znane szczegóły i trudno obecnie jest przewidzieć w jaki sposób cały proces będzie zabezpieczony, jednak wydaje się, że pojawienie się drukowanego spamu lub też ataków mających na celu wyczerpanie tonerów poprzez maile zlecające obszerne wydruki na przypadkowych drukarkach jest tylko kwestią czasu. Co prawda takie zlecenia mają przechodzić przez centrum obliczeniowe firmy HP, czyli pewnie pojawią się jakieś mechanizmy bezpieczeństwa oraz filtrowania niechcianych wydruków, niemniej jednak praktyczne ataki na pewno się pojawią.

Mamy więc kolejny przykład na to, że tak oczywiste dla dzisiejszych użytkowników komputerów sprzęganie kolejnych technologii z Internetem, przynosi ciągle nowe zagrożenia. Inwencja komputerowych przestępców wydaje się być nieograniczona, jestem więc pewny, że nowa wersja spamu drukującego się wprost na naszych drukarkach pojawi się wraz z nadejściem technologii HP ePrint.

Źródło: hcsl.pl

Zobacz także: