„Strony pornograficzne, które mogą wywołać traumę u małych dzieci”, „pobieranie różnych rzeczy, o których nic się nie wie”, „wirusy, włamania i nieznajomi”, a także „wyłudzanie danych osobowych, haseł do kont bankowych, spam” to zdaniem dzieci największe zagrożenia internetowe.

Aby im zapobiec przede wszystkim nie powinno się otwierać załączników w mailach od nieznajomych. Inne skuteczne zabezpieczenia to programy antywirusowe, wchodzenie na znane i zaufane strony internetowe, nie podawanie swoich danych osobowych, stosowanie firewalli, blokowanie makr oraz regularne skanowanie komputera w poszukiwaniu wirusów.  Szkoda, że niejeden dorosły nie posiada takiej świadomości niebezpieczeństw  czyhających w internecie, jak dzieci z klas IV-VI z kilkunastu szkół powiatu chełmskiego, które wzięły udział w konkursie  „Antybiotyk na wirusa”.

Zadaniem postawionym przed uczniami było opisać zagrożenia związane z korzystaniem z sieci, a następnie przedstawić sposoby ochrony komputera przed złośliwym oprogramowaniem. Ich młodsi koledzy z klas I-III mieli natomiast stworzyć prace plastyczne na temat: „Jak wyobrażasz sobie wirusa komputerowego?”.

Podczas akcji odbyły się również w szkołach specjalne lekcje, podczas których nauczyciele informatyki dyskutowali z młodymi internautami na temat bezpieczeństwa. Zdaniem organizatorów – RRC Poland oraz Trend Micro – podobne lekcje powinny stać się stałym elementem szkolnych zajęć.

Źródło: www.di.com.pl

Zobacz także:

None Found