Ponieważ 28 stycznia był obchodzony jako Dzień ochrony prywatności danych, z tego tytułu publikujemy kilka porad odnośnie budowania swojego wizerunku w mediach społecznościowych. Dobrze zadbać o swoją prywatność również w tej dziedzinie.

Na nasz wizerunek online składa się wiele rzeczy – nasze zdjęcia, posty, komentarze, akcje, w których bierzemy udział, wreszcie dane personalne. Nie zawsze jednak zwracamy uwagę na ich odpowiednie zabezpieczenie, co może być przyczyną różnych nieprzyjemnych sytuacji. Często też zapominamy o treściach, którymi dzieliliśmy się jakiś czas temu z innymi użytkownikami – w zależności od naszych ustawień prywatności będą one nadal dostępne i istnieje ryzyko, że będziemy za nie się wstydzić. Poza tym za pomocą portali społecznościowych kontaktujemy się z różnymi ludźmi – to nie tylko nasi koledzy z podwórka, ale znajomi z pracy, wykładowcy czy członkowie rodziny.

Dlatego warto zwrócić uwagę na to, jak nasz profil wygląda w Sieci i jakimi treściami się dzielimy. Poniżej prezentujemy kilka porad z tym związanych.

Sprawdź, jak Twój profil wygląda w wyszukiwarce

Możemy to szybko sprawdzić wpisując na różne sposoby swoje imię i nazwisko. Pomoże to ocenić czy wyświetlane treści odpowiadają temu, co chcielibyśmy o sobie przekazać. Może się też zdarzyć, że ktoś bez naszej wiedzy zamieści w Internecie informacje o nas – jeśli są one niewygodne, dobrze z kontaktować się z tą osobą i poprosić o ich usunięcie.

Oddzielaj treści prywatne od służbowych

Kiedy poszukujemy pracy czy staramy się o kredyt, bardzo możliwe, że nasz potencjalny pracodawca zechce poszukać czegoś na nasz temat w Internecie. Z jednej strony mamy portale przeznaczone do szukania pracy, gdzie powinniśmy publikować tylko swoje oficjalne dane, a z drugiej portale bardziej służące rozrywce i kontaktom ze znajomymi. Bądźmy ostrożni z dodawaniem treści prywatnych do oficjalnych profili czy kont.

Dostosuj ustawienia prywatności

Praktycznie w każdym portalu społecznościowym, blogu – miejscach, gdzie podajemy prywatne informacje, jest możliwość edycji ustawień prywatności. Dzięki temu możemy określić jak nasz profil będzie widoczny w wyszukiwarce, kto może dodawać komentarze czy przeglądać informacje o nas. Dobrze też od czasu do czasu aktualizować listę znajomych, bo może się okazać, że w wyniku różnych sytuacji nie chcielibyśmy, aby niektóre osoby miały nadal dostęp do naszego profilu.

Pomyśl, zanim się podzielisz

Zanim zamieścimy nowe zdjęcie, komentarz czy filmik, zastanówmy się kto powinien je widzieć i czy nie wpłynie to negatywnie na nasz wizerunek. Dobrze też uczulić znajomych na rodzaj treści, które zamieszczają na nasz temat.


Źródło:

http://www.itworld.com/

Obrazek pochodzi ze strony: http://gadzinowski.pl/

Zobacz także: