Szkodniki infekujące pendrive’y, zmodyfikowane witryny internetowe oraz plaga fałszywego oprogramowania antywirusowego, a także triumf Confeckera jako najpopularniejszego z komputerowych robaków – tak w skrócie można podsumować 2009 rok.

Analitycy Kaspersky Lab  przedstawili raport o najbardziej charakterystycznych zagrożeniach, z jakimi użytkownicy systemu Windows mieli do czynienia w ubiegłym roku. Ich zdaniem, prawdziwą plagą było rozprzestrzenianie się robaków infekujących przenośne urządzenia, które przy pomocy specjalnego pliku Autorun.inf aktywują na komputerach złośliwy kod. Fałszywe programy antywirusowe, mimo iż powstają już od bardzo dawna, dopiero w 2009 roku ze względu na częstotliwość występowania, uznane zostały za charakterystyczne zagrożenie. Ich cel pozostaje jednak niezmienny – wyłudzenie jak największej ilości pieniędzy.

Wykradanie poufnych danych z zaatakowanego komputera, sprytne ukrywania się w systemie ofiary oraz szybkość rozprzestrzenia się, tworząc monstrualną sieć komputerów – zombie: to główne powody dla których robak sieciowy Net-Worm.Win32.Kido, szerzej znany jako Conficker albo Downadup  zasłużył na miano najgroźniejszego szkodnika 2009 roku.

Nowością roku jest Virus.Win32.Induc, którego działanie nakierowane jest na producentów oprogramowania: „zamiast bezpośredniego zarażania plików wykonywalnych, poszukuje on na komputerze instalacji środowiska Borland Delphi, a następnie zaraża jedną z jego bibliotek, powodując, że wszystkie programy kompilowane w tym środowisku będą zawierać bonusa w postaci złośliwego kodu” – czytamy w raporcie.
A na koniec należy jeszcze wspomnieć zagrożenie rosnące w siłę, czyli coraz częstsze i coraz dotkliwsze w skutkach ataki na popularne portale społecznościowe, głownie Facebook, MySpace czy Twitter.

Źródło: www.viruslist.pl

Zobacz także: