W tym roku oszuści wykorzystujący do wyłudzeń programy typu scareware mogą zarobić nawet 300 milionów dolarów – szacują specjaliści McAfee.

Scareware to swoista nowość w dziedzinie szkodliwego oprogramowania, ale już teraz niestety niezwykle skuteczna, nawet dla najbardziej zaawansowanych użytkowników komputerów. W wyniku jej zastosowania użytkownicy komputera bowiem nie są bezpośrednio okradani, ale sami z własnej woli dokonują wpłat pieniężnych na konta przestępców w nadziei, że zapewni im to bezpieczeństwo. Scareware są to fałszywe antywirusy, które przesyłają na ekran komputera nieprawdziwe komunikaty o niskim poziomie zabezpieczeń komputera a następnie ofertę zakupu programu, który to bezpieczeństwo ma zagwarantować.

Według danych McAfee, w ubiegłych dwóch latach zaobserwowano aż 660-procentowy wzrost liczby programów scareware. Wobec tego zagrożenia specjaliści od bezpieczeństwa radzą, by ostrożnie podchodzić do wszelkich okienek pop-up namawiających do pobrania programu antywirusowego czy przeprowadzania „bezpłatnego skanowania systemu”. W szczególności przed pobraniem należy zasięgnąć wiarygodnych informacji o producencie rzekomego antywirusa.

Zobacz także: