PandaLabs zaprezentowało właśnie swój doroczny raport o stanie zabezpieczeń i zagrożeń dla sprzętu komputerowego. Wyniki, które zbierali przez 2012 rok nie napawają radością: 32 proc. komputerów na całym świecie ma złośliwe oprogramowanie.

Specjaliści z PandLabs zebrali próbki ponad 125 milionów wirusów, trojanów i innego rodzaju złośliwego oprogramowania. A wśród nich aż 27 milionów powstało w 2012 roku. Najwięcej pojawiło się trojanów: co trzecie nowe zagrożenie jest właśnie tego rodzaju.

Najwięcej zagrożeń dla naszych komputerów pochodzi z Chin, Korei Południowej i Tajwanu. Tam też jest najwyższy odsetek zarażonych komputerów. Najlepiej wygląda sytuacja w Szwecji, Szwajcarii i Norwegii, gdzie zarażony jest tylko co piąty komputer.

Media społecznościowe odgrywają wielką rolę w przenoszeniu infekcji komputerowych. Facebook i Twitter dominują wśród mediów społecznościowych, co wykorzystywane jest przez cyberprzestępców. Sporą popularnością cieszyły się także zastraszanie czy wyłudzenia pieniędzy od użytkowników.

Specjaliści z PandaLabs przekonują, że w 2013 roku, sytuacja nie ulegnie poprawie. Wciąż będziemy narażeni na zagrożenia. Przestrzegają przed wzrostem ataków na użytkowników Androida. Ważne jest, żeby zawczasu zadbać o zabezpieczenie swojej sieci, roztropnie korzystać z mediów społecznościowych i nie ulegać namowom oszustów.


Źródło: http://www.net-security.org

Zdjęcie: http://www.net-security.org

Zobacz także: