W naszym ostatni artykule pisaliśmy o nowej funkcji wyszukiwarki w Google+, która przez pomysłodawców została nazwana „Search Plus Your World”. Choć nie jest ona jeszcze dostępna w Polsce, już wywołała sporo dyskusji.

Dlatego poniżej prezentujemy kilka porad związanych z ochroną prywatności w serwisie społecznościowym Google+, z którego już korzysta wielu polskich użytkowników (na razie usługa „Personal Results” jest dostępna dla wyszukiwania w języku angielskim).

1. Nikt nie ma prawa dostępu do Twoich prywatnych treści.

Funkcja umożliwiająca wyświetlanie spersonalizowanych wyników przez wyszukiwarkę pokazuje zarówno nasze treści, jak i naszych znajomych. Jeśli jednak z nikim się nie dzielimy naszymi informacjami, pozostaną one widoczne tylko dla nas.

Kiedy wyszukujemy dana frazę, możemy sprawdzić jej widoczność, najeżdżając kursorem na link. Wyświetli się wtedy informacja czy treść jest dostępna publicznie, ograniczonemu kręgowi odbiorców czy tylko nam. W ustawieniach profilu możemy edytować widoczność danego posta czy zdjęcia.

2. Możesz wyłączyć spersonalizowane wyszukiwanie.

Jeśli jesteś zalogowany na swoim koncie w Google+, zawsze będziesz widzieć spersonalizowane wyniki. Można albo się wylogować i wtedy korzystać z wyszukiwarki lub wyłączyć spersonalizowane wyniki poprzez kliknięcie na ikonę przedstawiającą kulę ziemską. Jeśli chcemy je przywrócić, klikamy w ikonę prezentującą sylwetkę człowieka.

3. Zarządzaj treścią, która pojawia się w wynikach wyszukiwania.

Kiedy czyjeś treści regularnie pojawiają się w naszych wynikach wyszukiwania i stanowi to dla nas problem, możemy rozwiązać go na kilka sposobów. Po pierwsze, możemy usunąć tę osobę z naszych Kręgów. Możemy ją także ignorować, co da się zmienić w ustawieniach. Ostatecznie możemy ją zablokować, co oznacza, że również nie będzie się mogła z nami kontaktować i oglądać nasz profil.

4. Jeśli nie chcesz, aby Twoje dane wyświetlały się w podpowiedziach wyszukiwania…

W tym wypadku można ustawić, żeby profil nie był indeksowany przez wyszukiwarkę.  Aby to zmienić, zaloguj się na swój profil i kliknij „Edytuj profil”. Na karcie „O mnie” kliknij „Widoczność przy wyszukiwaniu” i odznacz „Pomóż innym znajdować swój profil w wynikach wyszukiwania”, a następnie zapisz. Może minąć trochę czasu, zanim wyszukiwarka zaktualizuje nasze nowe ustawienia. Jeśli jednak ktoś posiadał wcześniej link do naszego profilu, będzie mógł go zobaczyć.


Źródło tekstu i obrazków:

http://www.cio.com/

Zobacz także: