Mobilność naszego urządzenia, czyli cecha, która pozwala, że możemy je ze sobą zabrać praktycznie wszędzie, staje się równocześnie główną przyczyną potencjalnych problemów z zapewnieniem mu bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do „blaszaka” – komputera stacjonarnego, łatwiej je ukraść czy po prostu zgubić.

Poniżej prezentujemy kilka porad dla użytkowników smartfonów, tabletów, netbooków i innych urządzeń mobilnych:

1. Tablet to tak jak… pieniądze

Aby wypracować odpowiednie nawyki dotyczące korzystania z urządzeń mobilnych w miejscach publicznych możemy posłużyć się porównaniem ich do pieniędzy.  Czy kiedy siedzimy w miejscu publicznym,  wyjmujemy pieniądze, kładziemy na stole, a następnie nie zwracamy na nich uwagi? Oczywiście, że NIE – dokładnie tak samo postępujmy w przypadku naszych urządzeń mobilnych.

2. Przypinaj jak rower

Zostawiając urządzenie w miejscu dostępnym dla innych, np. biuro, chowajmy je do szafy czy szuflady zamykanej na kluczyk lub przypinajmy je specjalną linką zabezpieczającą, np. MicroSaver  do większych i ciężkich przedmiotów jak biurko czy stół.

3. Uważaj na miejsca publiczne

Zwracajmy uwagę na nasze urządzenie w miejscach o podwyższonym poziomie ryzyka, jak np. lotniska czy hotele, czyli miejsca, w których jest dużo ludzi i takie, w których możemy zostawić naszego laptopa czy tablet na dłuższy czas. Hotel to właśnie miejsce, w którym nasze urządzenie może pozostawać przez jakiś czas bez opieki. W takim przypadku może najbezpieczniej jest zabrać je ze sobą lub zamknąć w hotelowym sejfie. Pewnym zastępczym rozwiązaniem może być również zostawienie urządzenia w pokoju i przypięcie go linką zabezpieczającą lub zostawienie na drzwiach zawieszki „nie przeszkadzać”, co może ostudzić zapał niepowołanych osób, które chciałyby koniecznie zobaczyć nasz pokój. Natomiast port lotniczy to miejsce, gdzie duża ilość ludzi i panujące zamieszanie np. podczas procedury odprawy może ułatwić kradzież naszego bagażu.

4. Zamontuj alarm

Być może rozwiązanie takie jak „alarm dla naszego urządzenia” będzie również dobrym pomysłem, np. http://laptop-alarm.en.softonic.com/. Bardziej zaawansowane rozwiązania tego typu mogą uaktywnić alarm w przypadku kradzieży, a w zasadzie w przypadku podejrzenia kradzieży. I to nie tyle na podstawie odłączenia kabla zasilającego, ale wykryciu ruchu przez wbudowany czujnik czy też oddalenia się urządzenia na ustaloną odległość. Wtedy zostaną uruchomione główne elementy ochrony takie jak wylogowanie się z systemu czy też wyłączenie komputera, co w przypadku szyfrowanego dysku może całkowicie ochronić nasze zasoby przed złodziejem.

Kolejna porcja porad już w następnym artykule.

Zobacz także: