W dobie wszechobecnego Internetu wiele urządzeń domowych ma możliwość łączenia się z siecią. Idealnym przykładem mogą być tutaj coraz bardziej popularne smart tv, które nie tylko mogą łączyć się z Internetem, posiadają często także funkcje takie jak aplikacje pozwalające oglądać video w sieci i słuchać muzyki,  komunikować się poprzez skype (wbudowana kamera) czy nawet obsługiwać aplikacje bankowe.

„Miliony urządzeń z dostępem do Internetu, wykorzystujące takie systemy operacyjne jak np. Android, są magnesem dla cyber-przestępców.” – mówi Tarun Kaura, Technology Sales Director z Symantec’a.

Możemy czuć się nieswojo mając świadomość, że podczas oglądania naszego TV sami możemy być obserwowani. Hakerzy potrafią włączyć wbudowaną kamerę w naszym smart TV bez zostawiania żadnych widocznych śladów na ekranie. Urządzenia takie często są bardzo podatne na ataki z zewnątrz i pozwalają hakerowi, po przejęciu kontroli nad urządzeniem, oglądać zawartość danych, kopiować i kasować pliki, czy nawet podglądać widok z kamerki telewizora. Urządzenia takie mogą również posłużyć za furtkę do „przeskoczenia” na inne urządzenie w sieci domowej, takie jak PC.

Hakerzy tworzą złośliwe oprogramowanie, które poprzez ataki na urządzenia z dostępem do Internetu, pomaga im się dostać do domowych pecetów. Więc zanim zaczniesz korzystać ze wszystkich dobrodziejstw nowoczesnej technologii, warto zainwestować w porządnego firewalla.

Zobacz także: