Kontynuując poprzedni artykuł, prezentujemy Wam dzisiaj kolejną część porad dotyczących bezpieczeństwa urządzeń mobilnych.

O czym jeszcze warto pamiętać?

5. Zainstaluj oprogramowanie ochronne

Warto chronić urządzenie dodatkowym oprogramowaniem ochronnym. Nawet jak nasze urządzenie zginie lub zostanie skradzione, możemy ochronić nasze dane, gdyż np. program zdalnie je ściągnie i usunie z urządzenia. Może też je zlokalizować (po współrzędnych na mapie), gdy złodziej wymieni kartę SIM.

Zachęcamy do obejrzenia poniższych filmików:

http://youtu.be/wTqF9X-SJAA

http://youtu.be/qxQCkE0Yw4k

6. Szyfruj dysk

To rozwiązanie, które w przypadku utraty urządzenia z pewnością zabezpieczy dostęp do naszych danych przed niepowołanymi osobami – pisaliśmy już o takich przykładach zabezpieczania danych.

7. Nie szata czyni… laptopa

Nośmy nasze urządzenie w czymś mniej oczywistym niż np. typowa torba na laptopa. Niestandardowy plecak czy torba może wprowadzić potencjalnego złodzieja w błąd i nie będzie przypuszczał, że posiadamy coś, co mogłoby go „zainteresować”. Książka z pewnością nie znajduje się na liście rzeczy przez niego pożądanych – http://twelvesouth.com/products/bookbook/.

8. Nie kładź urządzenia na podłodze…

… lub w innym miejscu, z którego może np. spaść. Porada może wydaje się śmieszna ale bardzo często zdarza się, że przez nieuwagę ktoś nadepnie czy zrzuci nasze urządzenie, a skutki takiego wypadku łatwo przewidzieć. Również nie należy urządzenia zostawiać w samochodzie, a już na pewno nie na widoku – pamiętajmy, że często okazja czyni złodzieja.

9. Uważaj na hasła

Nie należy trzymać razem haseł zarówno do samego urządzenia, jak do serwisów, z których za jego pomocą korzystamy, np. na kartce w tej samej torbie. Pisaliśmy o tym w jednym z naszych wcześniejszych artykułów.

10. Gdy podróżujesz

Będąc w podróży np. pociągiem zdarza się, że musimy pracować, a częstym narzędziem pracy jest właśnie nasze urządzenie mobilne. Pamiętajmy jednak, że zarówno klawisze, które naciskamy (hasło), jak i to, co jest na naszym ekranie (być może poufne informacje) mogą być pod baczną obserwacją naszego „sąsiada”. Ochroną przed utratą hasła w wyniku „podglądnięcia” przez współpasażera czy też przez zaawansowane oko kamery w jakimś miejscu publicznym może być stosowanie logowania za pomocą czytnika linii papilarnych czy też kary zbliżeniowej. Nasz ekran, a tym samym dane mogą być chronione za pomocą filtrów personalizujących, które tak zmniejszają kont widzenia, że zawartość ekranu będzie czytelna tylko i wyłącznie dla osoby siedzącej bezpośrednio na wprost niego.

11. Dla użytkowników hot spotów

Powinniśmy się łączyć tylko z zaufanymi sieciami bezprzewodowymi czy też przewodowymi, w przypadku których możemy mieć prawie 100% pewność, że nie czeka na nas ani złośliwe oprogramowanie, ani też „osoba”, która będzie chciała dostać się do naszych zasobów. W przypadku dostępu do sieci publicznych bezwzględnie powinniśmy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu naszego urządzenia mobilnego.

Życzymy bezpiecznego korzystania z wszelkich urządzeń mobilnych:)

Zobacz także: