Jak zabezpieczyć nasze dane przed kradzieżą lub zgubieniem? Kolejnym rozwiązaniem, po tym przedstawionym w naszym ostatnim artykule o robieniu kopii zapasowych w Windows 7, jest BitLocker, funkcjonalność we wspomnianym systemie operacyjnym.

BitLocker jest funkcją pozwalającą zaszyfrować dane na dyskach twardych, dostępną w wersjach Ultimate i Enterprise systemu Windows 7. Pomaga ona chronić wszystkie nasze informacje szyfrując cały dysk, na którym zapisano system oraz dane użytkownika. Po jej włączeniu użytkownik nie odczuwa żadnej zmiany w funkcjonowaniu systemu (przy ustawieniach standardowych), jednakże każdy plik zapisany na danym dysku jest automatycznie szyfrowany. Funkcja ta jest przydatna w przypadku kradzieży komputera bądź w sytuacji, gdy ktoś wykręci nasz dysk i podłączy go do innej jednostki – wtedy odczyt informacji będzie utrudniony bez klucza odzyskiwania (ang. Recovery key).

BitLocker To Go jest funkcją systemu Windows 7 umożliwiającą szyfrowanie łatwo ginących przenośnych urządzeń magazynujących, takich jak dyski flash USB i zewnętrzne dyski twarde.

1. Aby włączyć szyfrowanie naszych urządzeń przenośnych należy w oknie „Mój komputer” kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybrany przez nas dysk, który ma być chroniony, i z pomocniczego menu wybrać opcję „Turn on BitLocker” („Włącz BitLocker”).

2. Kreator, który się uruchomi będzie nas prosił o wybranie jednej z dwóch opcji bezpiecznego dostępu. Prostą i zarazem wygodną opcją jest wpisanie hasła do naszego przyszłego zaszyfrowanego urządzenia (1), lecz mamy również możliwość użycia smart card, gdzie dostępem będzie nasz numer PIN (2).

3. Po wpisaniu naszego hasła do odblokowania masowego przenośnego urządzenia klikamy przycisk „Next” („Dalej”). W następnym oknie kreatora pojawia się pytanie jak chcemy przechować nasz klucz odzyskiwania. Jest to niezbędne, gdyż w przypadku zapomnienia hasła bądź zgubienia smart card’a użyjemy go do uzyskania dostępu do naszych zaszyfrowanych danych. Opcje, jakie udostępnia nam kreator to zapisanie naszego klucza odzyskiwania w formie pliku, bądź po prostu wydrukowanie go. Wybierając opcje zapisania musimy podać miejsce, w którym chcemy zachować nasz klucz.

4. Po zapisaniu recovery key klikamy przycisk „Next” („Dalej”). Kreator w następnym oknie zadaje nam pytanie czy jesteśmy gotowi do zaszyfrowania naszego urządzenia, informując nas przy tym iż: nasze urządzenie będzie odblokowywane za pomocą hasła, proces szyfrowania może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut (np. zaszyfrowanie 8GB trwa około godziny), podczas procesu szyfrowania nasze dane przechowywane na urządzeniu nie będą bezpieczne aż do jego ukończenia.

5. Po zapoznaniu się z informacjami klikamy przycisk „Start Encrypting” („Rozpoczęcie szyfrowania”). Kreator przejdzie do okna, w którym będziemy widzieli postęp procesu; będzie on podawany w procentach. Zakończenie tego procesu zostanie wyświetlone w tym samym oknie.

6. Klikając przycisk „Close” („Zamknij”) nasz system operacyjny automatycznie odmontuje i zamontuje nasze urządzenie na nowo, ale już jako blokowane funkcją BitLocker To Go, wyświetlając nam okno komunikatu o ochronie i konieczności podania hasła dostępu.

7. Podając wcześniej ustalone hasło mamy również możliwość zaznaczenia opcji automatycznego odblokowywania na naszym komputerze. Jest to wygodne jeśli często przenosimy i podpinamy nasze urządzenie. Dodatkowo mamy opcję jawnego pisania hasła nie używając przy tym znaków *******. Po wpisaniu hasła i kliknięciu przycisku „Unlock” („Otwórz”) mamy pełny dostęp do masowego urządzenia, na którym możemy przechowywać bezpiecznie wszystkie dokumenty.

Urządzenie kodowane funkcją BitLocker To Go może być podłączane i wykorzystywane w innych systemach operacyjnych rodziny Microsoft (XP, Vista, Windows 7 Professional) jednakże tylko system Windows 7 w wersji Ultimate i Enterprise pozwala nam na zakodowanie naszych zasobów.

BitLocker jest wystarczającym i pewnym na dzień dzisiejszym zabezpieczeniem naszych danych w codziennej pracy z komputerem. Mamy nadzieję, że powyższy przewodnik i informacje przełożą się na Waszą bezpieczną (i spokojną) pracę z komputerem.


Źródła:

http://technet.microsoft.com/

http://www.microsoft.com/

http://www.centrumxp.pl/

http://www.chip.pl/

Zobacz także: