Przenośne pamięci USB są bardzo popularne i wygodne w użyciu. Korzystają z nich nie tylko prywatni użytkownicy, ale też duże firmy i organizacje. Jednak pomimo to, że zapisujemy na nich wiele danych, w tym również wrażliwych, nasze pojęcie o potrzebie zapewnienia im bezpieczeństwa jest niewielkie. Tak wykazały ostatnie badania firmy Ponemon Institute.

W ankiecie wzięło udział 743 pracowników z branży IT, pracujących dla dużych firm na terenie USA. Celem badania było sprawdzenie poziomu wiedzy na temat bezpieczeństwa danych zapisywanych na urządzeniach przenośnych i podniesienie problemu podjęcia odpowiedniej polityki bezpieczeństwa.

Okazało się, że w wielu firmach ten problem jest bagatelizowany, choć powszechnie korzystają one z pendrive’ów.

Według przeprowadzonych badań, 71% ankietowanych stwierdziło, że problem ochrony danych zapisywanych na dyskach USB nie należy do priorytetowych, ale równocześnie większość z nich podkreśliła, że zaginięcie pendrive’ów z ważnymi danymi może być przyczyną ataków i kradzieży informacji. Niestety okazało się, że takie podejście pracowników odzwierciedla politykę bezpieczeństwa danej firmy – blisko 50% organizacji potwierdziło zaginięcie w ciągu ostatnich 24 miesięcy pamięci USB zawierających wrażliwe i poufne dane.

Ponieważ pendrive’y są jednym z częściej rozdawanych gadżetów podczas różnych konferencji czy wyjazdów służbowych, właśnie ich pracownicy używają najczęściej (72% ankietowanych), nawet w firmach, które wymagają korzystania ze sprawdzonych i bezpiecznych pamięci USB.

Zaprezentowane powyżej niektóre z wyników ankiety pokazują brak odpowiednich nawyków związanych z dbaniem o bezpieczeństwo danych. Jeśli nie posiadamy ich jako prywatny użytkownik, nie posiadamy ich również jako pracownik. A firmy, jak się okazuje, niespecjalnie dbają o edukację w tej dziedzinie. Pilnujmy więc  swoich pendrive’ów i nie przechowujmy na nich poufnych danych – najlepiej trwale je usunąć kiedy już nie są nam potrzebne.

Jak skutecznie usunąć dane z karty pamięci


Źródło:

http://www.net-security.org/

Zobacz także: