haker-securityawarenessRosną straty firm na skutek działań cyberprzestępców, przy jednoczesnym spadku kosztów przeprowadzenia cyberataku – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Hewlett Packard wraz Ponemon Institute wśród 2000 menedżerów i pracowników 250 firm na całym świecie. Ataki hakerów kosztują amerykańskie firmy przeciętnie 15,4 mln dolarów rocznie, to dwa razy więcej niż średnia światowa, która wynosi 7,7 mln dolarów. W sumie straty w badanych firmach wyniosły 65 mln dolarów rocznie (w badaniu z 2014r. było to 60 mln, a w 2013r. 58 mln). Firmy wykorzystują technologię oraz dobre praktyki, aby zredukować straty wynikające z działań cyberprzestępców.

Cyberprzestępczość dotyka wszystkie rynki i gałęzie przemysłu. Najdroższe w skutkach były ataki na sektor globalnych usług finansowych oraz sektor energetyczny – przeciętny roczny koszt to odpowiednio 13,5 oraz 12,8 mln dolarów.

Najbardziej kosztowne dla firm są ataki typu DDoS (z ang. Distributed Denial of Service, czyli atak na system komputerowy lub usługę sieciową w celu uniemożliwienia działania przeprowadzany równocześnie z wielu komputerów, nad którymi hakerzy przejęli wcześniej kontrolę przy użyciu specjalnego oprogramowania) oraz ataki internetowe.

Jednocześnie koszty przeprowadzenia ataku dla hakerów gwałtownie spadają. Jest tak dzięki rozrastaniu się botnetów, co sprawia że przeprowadzenie ataku DDoS staje się tańsze i łatwiejsze oraz łatwemu dostępowi do narzędzi i exploitów na stronach działających w ukrytej sieci (tzw. „dark net”). Wg. danych firmy Incapsula, koszt przeprowadzenia ataku DDoS spadł ostatnio drastycznie do 38 dolarów na godzinę. Dla porównania, dla firm realny całkowity koszt takiego ataku to 40 tys. dolarów na godzinę.

Kolejnym dobrodziejstwem dla cyberprzestępców było ujawnienie narzędzi i danych włoskiej firmy Hacking Team. W upublicznionych danych zawartych było wiele exploitów „zero day” oraz nieznane wcześniej dziury w systemach bezpieczeństwa popularnego oprogramowania.

I chociaż producenci tacy jak Adobe czy Microsoft szybko naprawiają ujawnione luki w zabezpieczeniach, to nie wszyscy użytkownicy regularnie aktualizują swoje oprogramowanie i przez to narażeni są na cyberataki.

Cały raport dostępny na stronach HP.

Zobacz także: