Mark  Zuckerberg oświadczył ostatnio, że Facebook pracuje nad wprowadzeniem przycisku „Dislike” („Nie lubię”).  Cyberprzestępcy postanowili wykorzystać szum medialny jaki temu towarzyszy i zaatakować użytkowników scamem. Zachęcają do zainstalowania nowej wtyczki, ale jak można się łatwo domyślić, nie prowadzi to do niczego dobrego.

Przycisk "Nie lubię" nie pojawił się jeszcze oficjalnie na Facebooku. Wszelkie linki do instalacji tego widgetu to scam!

Przycisk „Nie lubię” nie pojawił się jeszcze oficjalnie na Facebooku. Wszelkie linki do instalacji tego widgetu to scam!

Mark  Zuckerberg stwierdził, że są takie sytuacje, gdy po prostu nie chcemy, nie wypada, klikać „Lubię to”.  Przy niektórych postach użytkownicy chcieliby mieć inną możliwość na wyrażenie swojego współczucia. Powiedział, że Facebook pracuje nad takim rozwiązaniem, ale jednocześnie nie potwierdził, że na pewno będzie to przycisk „Nie lubię”.

Długo wyczekiwana funkcja nie została jeszcze wprowadzona w życie, ale dzięki scamerom pojawiła się już na Facebooku. Chcą oni wykorzystać oświadczenie Zuckerberga i towarzyszące temu zainteresowanie mediów do zainstalowania złośliwego oprogramowania w systemach użytkowników.

Jak to działa?

Scamerzy zachęcają do kliknięcia w link „Get Newly Introduced Facebook Dislike Button on your Profile”. Po kliknięciu użytkownik jest przekierowywany na stronę, gdzie proszony jest o wypełnienie formularza, który zbiera poufne informacje o użytkowniku, łącznie z danymi do logowania. Zebrane informacje mogą być wykorzystane do spamowania użytkownika i jego znajomych. Może dojść także do zainfekowania komputera użytkownika złośliwym oprogramowaniem.

Jeżeli natkniecie się na post zachęcający do zainstalowania nowej facebookowej wtyczki „Nie lubię”, bądźcie ostrożni – to groźny spam!

Zobacz także: