smartfon-hackingCo by było, gdyby Twój telefon sam, bez informowania Cię o tym,  zaczął nagle dzwonić, wysyłać wiadomości, przeglądać strony internetowe? Grupa badaczy z francuskiej agencji rządowej ds. bezpieczeństwa systemów informatycznych ANSSI pokazała jak można wykorzystać sygnał radiowy do przejęcia kontroli nad telefonem z odległości ok. 5 metrów.

Badacze odkryli sposób, który pozwala hakerom na wykonywanie wielu różnych czynności na telefonie ofiary z aplikacją wirtualnego asystenta: Siri (dla Apple iOS) lub Google Now (dla Androida). A wszystko to bez wypowiadania nawet jednego słowa!

Do przeprowadzenia ataku potrzebne są:

  • iPhone lub telefon z Androidem z aplikacją wirtualnego asystenta. Dostęp do Siri z poziomu ekranu (ta opcja jest domyślnie ustawiona w iPhone)
  • Zestaw słuchawkowy z podłączonymi do telefonu słuchawkami
  • Nadajnik radiowy

Jak wygląda taki atak?

Nadajnik radiowy wysyła fale radiowe, które po cichu wydają polecenia głosowe do iPhona lub telefonu z Androidem, które mają włączone aplikacje Siri lub Google Now. Kable słuchawkowe działają jak antena radiowa i mogą być wykorzystane do swoistego oszukania telefonu, żeby uwierzył, że polecenia głosowe pochodzą z mikrofonu użytkownika.

Mając dostęp do telefonu i kontrolę nad nim, haker może przeprowadzić teraz wiele innych „czynności”, np.

  • zadzwonić,
  • wysłać wiadomość,
  • przekształcić telefon ofiary w urządzenie podsłuchowe,
  • przeglądać strony zainfekowane złośliwym oprogramowaniem,
  • rozsyłać spam i wiadomości typu phishing przy użyciu e-maila, Facebooka czy Twittera.

Przykładowy atak może wyglądać w następujący sposób:

Możemy wyobrazić sobie działania hakerów w miejscu, gdzie jest duże skupisko ludzi: bar, poczekalnia czy lotnisko. Wysłanie fale elektromagnetycznych do wielu smartfonów może sprawić, że zaczną one dzwonić na płatne numery generując im przychód i jednocześnie narażając właścicieli urządzeń na duże straty.

Najmniejsza potrzebna odległość do przeprowadzenia ataku to niecałe 2 metry (6,5 stopy). Atak można przeprowadzić maksymalnie z odległości 16 stóp, ale to wymaga już posiadania dużych baterii, (mogą się one zmieścić np. w samochodzie).

Poniższy film przedstawia tego typu atak. Badacze wysłali do Google Now polecenie wejścia na stronę internetową agencji ANSSI.

Zobacz także: