W przeciwieństwie do ciężkich stacjonarnych komputerów, smartfony można zabrać zawsze i wszędzie. I właśnie to jest najczęstszą przyczyną tego, że zabawki technologiczne lądują w wodzie. Co więc zrobić kiedy smartfon wpadnie do jeziora, wanny czy akwarium?

1. Najważniejsze to wyjąć go jak najszybciej

Im szybciej to zrobisz, tym mniej wody dostanie się do środka urządzenia.

2. Natychmiast wyciągnij baterię

Zwarcie elektryczne jest najczęstszą przyczyna zepsucia się sprzętu. Nie trać więc czasu na wyłączenie telefonu, bo to może potrwać kilka sekund – wyjęcie baterii jest szybsze. A jeżeli jest akurat wyłączony, to postaraj się powstrzymać pokusie jego uruchomienia.

3. Wyjmij kartę SIM

To właśnie tam przechowywane są Twoje dane, aby ich nie stracić w drugiej kolejności ratuj kartę SIM.

4. Wyczyść telefon

Jeżeli smartfon wpadł Ci do słodkich napojów, warto go wyczyścić przed suszeniem. Lepkie pozostałości po coli mogą być niebezpieczne dla sprzętu.

5.  Otwórz wszystkie możliwe zakamarki

Im więcej wody uda Ci się usunąć z telefonu, tym lepiej. Zostaw otwarte wejście na ładowarkę czy słuchawki.

6. Suszenie

Umieść telefon w suchym pojemniku ze środkiem, który pomoże usunąć Ci nadmiar wilgoci. Pomocne mogą być małe opakowania, które są w pudełkach po butach (takie małe woreczki z kuleczkami w środku z napisem „do not eat”). Jeżeli nie masz tego w domu, do suszenia możesz użyć surowego ryżu, który wciągnie nadmiar wilgoci.

7. Próba włączenia

Pierwsze włączenie można wykonać dopiero po 48 a nawet 72 godzinach. Jeżeli telefon nie zadziała, spróbuj uruchomić go na ładowarce.

8.  Nie poddawaj się

Jeżeli telefon dalej nie działa, daj mu kolejne 48 godzin na suszenie. Smartfon może potrzebować nawet tydzień czasu, aby dojść do siebie.

Nigdy tego nie rób:

  • Nie wkładaj telefonu do mikrofali i nie susz suszarką

Smartfon zawiera wiele wrażliwych części, których podgrzanie może zniszczyć. Bardzo wysoka temperatura uszkodzi nasz sprzęt.

  • Nie używaj alkoholu do suszenia.

Alkohol może zniszczyć wrażliwe miejsca w telefonie.

  • Nie kłam sprzedawcy telefonu

W telefonach umieszczone są specjalne naklejki, po których widać, że telefon był zamoczony. Nie ma sensu kłamać.

 

Aby nie być zmuszonym do korzystania z naszych rad radzimy zakup jak najlepszego etui na telefon. Zabieranie go na kajaki bez pokrowca, też odradzamy.


Źródło: http://mashable.com/

Zdjęcie: http://www.sxc.hu/

Zobacz także: