Pierwszy wakacyjny weekend już za nami, więc warto napisać kilka wskazówek przed letnimi wyjazdami. Bezpieczeństwo w podróży jest najważniejsze i warto pomyśleć o zabezpieczniu swoich danych i sprzętu. Prezentujemy więc kilka wskazówek jak to zrobić.

Aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo, warto przemyśleć naszą obecność w mediach społecznościowych. Świetnie, że jedziemy w jakieś egzotyczne miejsce, ale lepiej pochwalić się tym już po powrocie. Opublikowanie na Facebooku informacji o tym, że wyjeżdżamy na dwa tygodnie i zostawiamy puste mieszkanie, nie jest najlepszym sposobem, aby  mieć gdzie wrócić z naszych wyjątkowych wakacji. Zdjęcia z podróży lepiej więc wrzucić na swój profil już z domu.

Wyjazd na wakacje to dobry moment, aby odpocząć od komputera. Jeżeli jednak potrzebujesz na bieżąco wiedzieć co się dzieje, weź ze sobą tablet. Przecież nie potrzebujesz wypychać bagażu kolejnymi urządzeniami. Pakując je warto pamiętać, że należy je zawsze mieć w bagażu podręcznym. Nie ryzykujesz jego zniszczenia w czasie przerzucania na lotnisku i ewentualnej kradzieży.

Ustaw hasła na każdym sprzęcie, który bierzesz ze sobą. Im mniej osób będzie miało możliwość sprawdzenia Twoich danych, tym lepiej. Nigdy nie wiesz kim jest osoba sprzątająca w hotelu. Poza tym w przypadku kradzieży masz większą szansę, że Twoje prywatne zdjęcia nie pojawią się w sieci. Wielu producentów oferuje aplikacja, dzięki którym można śledzić położenie swojego telefonu. Warto o tym pomyśleć zanim nasz sprzęt trafi w ręce złodzieja.

Skoro jesteśmy przy zdjęciach, to warto pamiętać, aby przed wyjazdem zrobić kopie zapasowe swoich plików. Zdjęcia robione w trakcie wakacji warto codziennie zgrywać na przenośny dysk. Nie stracisz cennych pamiątek w przypadku uszkodzenia sprzętu czy jego kradzieży.

Sprawdzanie stanu swojego konta w publicznych sieciach wi-fi nie jest najlepszym pomysłem. Korzystaj z nich do czytania wiadomości, aby ograniczyć ryzyko włamania. A jeżeli już potrzebujesz zalogować się do swojego profilu, upewnij się, że jest to szyfrowane połączenie. Kłódka w pasku adresowym oznacza bezpieczne przesyłanie danych.

Wychodząc na plażę lepiej zostawić swojego drogiego smartfona w pokoju. Na wakacje weź także swój stary telefon. Być może nie zaimponujesz nikomu wielkim wyświetlaczem, ale dzięki temu masz większą szansę, że Twój wspaniały sprzęt nie zmieni właściciela. Poza tym smartfony kiepsko pływają i źle znoszą bieganie po nich. Nawet na wakacjach.

Miłego i bezpiecznego wypoczynku!

Zobacz także: