Znów ostrzegamy przed możliwą kolejną falą scamu – tym razem w związku z nadchodzącą okrągłą rocznicą zamachu na WTC 11 września.

Tragiczne wydarzenia sprzed 10 lat z pewnością ożyją we wspomnieniach wielu ludzi, którzy będą mogli chcieć się nimi podzielić poprzez media społecznościowe. I na to liczą cyberoszuści, którzy już nie raz pokazali, że każdą katastrofę można wykorzystać do własnych celów.

Mając świadomość takiego zagrożenia, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, aby nie paść ofiarą takiego oszustwa. Poniżej prezentujemy kilka porad, które warto mieć na uwadze:

  • Zdradliwe obrazki i filmy. Kiedy Osama bin Laden został zabity 2 maja, wystarczyło zaledwie parę minut, aby w Sieci pojawił się scam w postaci „unikatowych” zdjęć i filmów, które rzekomo miały pokazywać ostatnie chwile szefa Al-Kaidy, a w rzeczywistości zawierały wirusy. Ondrej Krehel, chief security officer firmy Identity Theft 911 uważa, że pod tym względem rocznica 11 września niczym nie będzie się różnić: „Hakerzy nadal będą odsyłać użytkowników do rozmaitych zdjęć i filmów związanych z bin Ladenem i 11 września”.
  • W jaki sposób możemy rozpoznać scam? Jeżeli nasz komputer sygnalizuje potrzebę pobrania jakiejś wtyczki lub programu. Zazwyczaj posiada on programy umożliwiające przeglądanie zawartości stron WWW, więc taki komunikat powinien wzbudzić nasze podejrzenia.
  • Gdy przyjaciel jest wrogiem. Cyberoszuści często wykorzystują działania socjotechniczne, aby, grając na uczuciach, skuteczniej manipulować użytkownikiem. Dlatego nawet jeśli otrzymujemy od przyjaciela lub osoby, która się za niego podaje, link lub wiadomość do rozesłania, powinniśmy dwa razy pomyśleć, zanim klikniemy lub prześlemy ją dalej.
  • Zanim wpłacisz pieniądze… Istnieje wiele instytucji międzynarodowych, które organizują zbiórki pieniędzy, aby pomóc ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych – tak było po ataku na WTC, tsunami w Japonii czy teraz w przypadku huraganu Irene. Jednak każdy mail z prośbą o dotację danej akcji ratunkowej czy pomocy humanitarnej powinniśmy traktować podejrzliwe, a pieniądze wpłacać tylko na konta zaufanych organizacji.

Powyższe wskazówki mające na celu wypracowanie dobrych praktyk korzystania z komputera to jedynie połowa sukcesu. Powinniśmy regularnie aktualizować nasz system operacyjny, przeglądarkę, a także programy antywirusowe, aby skuteczniej chroniły nas przed najnowszymi zagrożeniami, gdyż, jak twierdzi Jonathan Gossels, dyrektor i chief security officer firmy SystemExperts: „Jeśli nie używasz głowy, już jesteś potencjalną ofiarą oszustwa”.


Źródło:

http://www.securitynewsdaily.com/

Zobacz także: