W lipcu firma Zimperium zajmująca się kwestiami bezpieczeństwa IT poinformowała o poważnej luce w systemie operacyjnym Android o nazwie Stagefright. Umożliwia ona hakerom przejęcie kontroli nad smartfonem oraz kradzież zapisanych tam danych. Ocenia się, że ok. 95% urządzeń Android może być zagrożonych. Do zhakowania może dojść za pomocą wiadomości MMS lub gdy użytkownik kliknął na otrzymany fałszywy link. W przypadku MMSa jest to możliwe w sytuacji gdy smartfon ma włączone automatyczne pobieranie takiej wiadomości. Aby zabezpieczyć swój telefon należy w ustawieniach systemowych wyłączyć tę opcję.

Luka-stagefright-androidJak informują przedstawiciele Androida luka została już naprawiona. Ponadto przygotowano narzędzie ESET Stagefright Detector, które pozwala użytkownikowi sprawdzić, czy jego smartfon jest zagrożony. Bezpłatna aplikacja ESET Stagefright Detector jest dostępna do pobrania w Google Play.

Mając telefon z Androidem warto też sprawdzać aplikacje, które instalujemy na swoim smartfonie (sprawdzić wydawcę aplikacji czy chociażby komentarze) i pobierać je tylko z oficjalnego sklepu. Warto też zwrócić uwagę podczas instalacji na jakie dostępy do naszego telefony pozwalamy danej apce. Konieczny jest też program antywirusowy, dzięki któremu będziesz ostrzegany przed potencjalnym zagrożeniem (np. Avast Mobile Security & Antyvirus). Pamiętaj także o regularnym sprawdzaniu aktualizacji.

Należy przypuszczać, że wraz z postępującą obecnie „smartfonizacją” społeczeństwa ataków na te urządzenia będzie przybywać. Dlatego należy takie sytuacje nagłaśniać i edukować w temacie bezpiecznego korzystania ze smartfonów. Jak pokazuje najnowszy raport „Polska jest mobi” przygotowany we współpracy z TNS Polska, penetracja smartfonów w Polsce ciągle rośnie i w pierwszej połowie 2015r. wynosiła 58%. Oznacza to, że Polacy w wieku powyżej 15 lat posiadają 19 mln smartfonów. Zdecydowana większość z tych urządzeń pracuje na systemie operacyjnym Android – ok. 65%. Korzystając ze smartfona najczęściej wykorzystujemy go do zadań wymagających połączenia z Internetem. Dziennie korzystamy z sieci na smartfonie około 2 godziny. Aktywności niewymagające połączenia z Internetem zajmują nam około 45 minut dziennie. Coraz chętniej korzystamy także z bankowości mobilnej – robi to ok. 21% internautów. Wszystkie prognozy mówią, że dane te będą wzrastać. Powinna więc także wzrastać świadomość tego, jak bezpiecznie korzystać z tych urządzeń.

Zobacz także: