Dużo pisaliśmy wcześniej o sposobach zabezpieczania swojego PC, swojej przeglądarki, tworzenia silnych haseł itp. Jednak tylko nieliczne osoby przywiązują uwagę do zabezpieczenia swoich smartfonów przed niebezpiecznym oprogramowaniem lub włamaniami. W Polsce obecnie jest ponad 6 milionów smartfonów, a do końca tego roku liczba ta powinna osiągnąć 8 milionów. Aż 72% użytkowników tych urządzeń na co dzień korzysta za ich pomocą z Internetu. Na smartfonie przeglądamy Facebooka, logujemy się do naszego banku, surfujemy po Internecie, ściągamy pocztę e-mail, czatujemy i robimy mnóstwo innych rzeczy. Jednak posiadanie antywirusa na smartfonie nie jest jeszcze zbyt popularne (w przeciwieństwie do komputerów PC – co, całe szczęście, jest już oczywistą oczywistością dla większości naszego społeczeństwa). W poniższym krótkim poradniku podpowiemy Wam kilka sposobów, które pomogą Wam chronić Wasz telefon przed nieautoryzowanym dostępem z zewnątrz.

1. Nie będziesz miał smartfona swego bez hasła

Jedną z podstawowych czynności zabezpieczania telefonu (i jedną z najczęściej pomijanych) jest zabezpieczenie dostępu do smartfona po każdym odblokowaniu ekranu. Wzory do odblokowywania niby są ok, ale wystarczy ślad po tłustym palcu i nasz sekret szybko może wyjść na jaw.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest hasło, które musimy wpisać każdorazowo, aby odblokować ekran.

2. Nie będziesz miał smartfona swego niezablokowanego

Jeżeli już ustawisz hasło na swoim smartfonie i na przykład zostawisz go na swoim biurku na 20 minut, to hasło na niewiele się zda jeżeli nie uruchomiłeś automatycznego blokowania ekranu. Zdecydowana większość smartfonów pozwala ustawić czas po jakim telefon sam blokuje ekran. Powinieneś wybrać najkrótszy z możliwych czasów, przy którym użytkowanie telefonu dla Ciebie nie jest uciążliwe (polecamy automatyczną blokadę po 30 sekundach).

3. Pamiętaj abyś antywirusa zainstalował

Twój smartfon to jednak urządzenie komputerowe i tak jak zwykły PC może być celem ataków różnego rodzaju złośliwego oprogramowania. Dlatego też należy zainstalować odpowiednie oprogramowanie antywirusowe na swoim telefonie. Na Google Play jest dość duży wybór tego typu aplikacji, największym powodzeniem cieszą się takie jak Avast Mobile  Security & Antyvirus, TrustGO: Mobile Security czy Dr. Web Anti-virus (są zarówno wersje darmowe jak i bardziej rozbudowane – płatne).

Avast Antywirus

4. Czcij aplikacje z pewnego źródła

Google Play i App Store przykładają dużą uwagę do bezpieczeństwa aplikacji tam umieszczonych i bardzo szybko usuwają programy, co do których pojawiają się jakieś zastrzeżenia.  Polecamy czytać komentarze pod aplikacjami – jeżeli coś jest na rzeczy to bardzo podobne, że inne osoby będą starały się przestrzec przed tym nieświadomych, przyszłych użytkowników tego oprogramowania.

Natomiast zdecydowanie odradzamy instalowanie aplikacji z nieznanych źródeł. Bardzo często są one nośnikami różnego rodzaju malwere’u.

5. Nie przyznawaj zbyt dużych uprawnień

Wiele aplikacji, które instalujemy na naszych telefonach wymaga od nas różnego rodzaju uprawnień, takich jak twoje położenie, dostęp do połączenia sieciowego, informacji osobistych, narzędzi systemowych itd. O ile przykładowo w przypadku nawigacji GPS przyznanie uprawnienia do naszego położenia jest zrozumiałe, to dziwnym wydaje się być na przykład budzik, który chce mieć dostęp do twojej bazy kontaktów. Przed zainstalowaniem danej aplikacji sprawdzaj, do jakich informacji w twoim telefonie będzie ona miała dostęp i wtedy zastanów się czy rzeczywiście go potrzebuje.

uprawnienia-aplikacji-smartfon

6. Nie ignoruj „update’ów” systemu i oprogramowania antywirusowego

Aktualizacje systemu operacyjnego zawierają często łatki i ulepszenia, które były przeoczone w poprzedniej wersji, dlatego warto być na bieżąco. O zasadności aktualności oprogramowania antywirusowego chyba nie musimy się rozpisywać 😉

7. Nie klikaj w linki z maili i SMSów

Dzięki transmisji danych nasze smartfony odbierają nie tylko smsy, ale też e-maile i inne powiadomienia (np. push). Pishing i scam nie ograniczają się już tylko do e-maili. Oszuści często wykorzystują także wiadomości SMS do wyłudzenia poufnych informacji. Nie klikaj w linki przesłane w takich wiadomościach, ani nie odpowiadaj na takie smsy (możesz narazić się na wysokie koszta przy płaceniu miesięcznego rachunku).

8. Zaszyfruj swój telefon

Nawet jeśli twój smartfon jest zabezpieczony hasłem potencjalny złodziej może podłączyć go do komputera dzięki czemu uzyska dostęp do naszych poufnych danych. Dlatego warto zaszyfrować dane na swoim telefonie, tak aby nawet po podłączeniu do komputera było wymagane hasło, aby mieć do nich dostęp.

9. Nie żądaj automatycznego dostępu do WiFi nieswojego…

Pamiętaj, aby wyłączyć opcję automatycznego łączenia się z dowolną, niezabezpieczoną siecią WiFi, jeżeli takowa jest w zasięgu. Tak naprawdę nie wiemy kto w danym momencie podpięty jest pod takową sieć, a może to być dosłownie każdy. Łącząc się z taką siecią udostępniamy informację o naszej tożsamości i lokalizacji oraz wielu innych prywatnych rzeczach. Z siecią niezabezpieczoną łącz się tylko w razie konieczności.

Ustaw też opcję zapominania sieci, z których nie korzystasz od jakiegoś czasu, aby zapobiec przypadkowemu wyciekowi danych z twojego urządzenia.

10. …ani Bluetootha czy NFC stale włączonego.

Bluetooth czy NFC (near field communication) ułatwiają nam korzystanie z bezprzewodowych dodatków (np. słuchawki lub klawiatury), szybkie przesyłanie plików pomiędzy telefonami czy płatności za pomocą smartfona. Niestety otwierają też drzwi do twojego telefonu i danych w nim zawartych. Dlatego dobrze jest mieć te opcje wyłączone, gdy z nich nie korzystamy albo przynajmniej ustawione na tryb „niewidoczny” (wtedy inne urządzenia nie widzą naszego smartfona jako dostępnego przez te technologie jeżeli nie zostały one wcześniej sparowane).

Mamy nadzieję, że ten dekalog pomoże Wam chronić Wasze smartfony i dane w nich zawarte. Bierzcie i stosujcie sobie wszyscy J

 

Zobacz także: