Firma Whisper Systems, specjalizująca się w bezpieczeństwie sprzętu mobilnego, wydała pierwszą dynamiczną zaporę sieciową dla urządzeń z systemem operacyjnym Android. W przeciwieństwie do zapór działających na komputerach, zabezpiecza ona telefon przed wyciekiem informacji.

Zapora sieciowa (ang. firewall) to zarówno określenie specjalnego sprzętu komputerowego z odpowiednim oprogramowaniem, jak i samego oprogramowania, które uniemożliwia dostęp do komputera złośliwemu oprogramowaniu, wirusom etc. Android zaś, to system operacyjny dedykowany dla urządzeń przenośnych takich jak telefony komórkowe czy netbooki.

Firewall wydany przez Whisper Systems nazywa się WhisperMonitor i na razie jest dostępny tylko dla urządzeń firmy Google – telefonów Nexus S i Nexus One. Jest on częścią pakietu bezpieczeństwa WhisperCore, mającego też funkcję szyfrowania wszystkich danych zapisanych w urządzeniu.

Kiedy program jest aktywny, wyszukuje dostępne sieci i pyta użytkownika, z którymi z nich chce się połączyć. Użytkownik może również określić, jak długo aktywne będzie zezwolenie na połączenia wychodzące bądź ich zablokowanie.

Aby zainstalować WhisperCore, należy złamać zabezpieczenia telefonu i mieć dostęp do jego uprawnień administracyjnych (ang. root). Do użytku osobistego program jest darmowy, można go pobrać z Android Market.

Jak działa firewall WhisperMonitor?

1. Włączenie programu WhisperMonitor spowoduje, że zacznie on monitorować sieci dostępne w okolicy, a także wskazywać podpowiedzi w celu określenia zasad filtrowania.

2. Program wyświetla prosty interfejs z możliwością modyfikowania lub aktualizowania reguł zdefiniowanych przez aplikację.

3. WhisperMonitor ma możliwość zapisywania historii połączeń w pamięci urządzenia wraz z informacją o rodzaju tego połączenia oraz jego częstotliwości.

Źródła:

http://technologie.gazeta.pl/

http://www.gsmmaniak.pl/

http://www.whispersys.com/

Zobacz także: