Użytkownicy komunikatora Tlen otrzymują wiadomości z informacją, iż są oni szczęśliwymi posiadaczami laptopów, telewizorów itp. Aby odebrać nagrodę, muszą jedynie wysłać sms-a, w celu odebrania nagrody. A taki sms kosztuje i to całkiem sporo, nawet do 30 zł.

Wyłudzacze starają się zwykle zwabić internautów na przygotowane przez siebie witryny z ofertą, na których koszt SMS-a podawany jest w bardzo niejasny sposób.

Wykorzystują oni do tych celów komunikatory takie, jak Gadu-Gadu czy Tlen.

Poniżej przykładowa wiadomość, którą otrzymują ofiary.

„Witam Cię Drogi użytkowniku komunikatora Tlen! Dziś jest Twój szczęśliwy dzień! Pragnę Cię poinformować, że Twój nick w portalu Tlen.pl jest jednym z dwóch nicków, który wygrał Odtwarzacz muzyki MP4 Creative oraz telefon nokia 6500 z mobilnym internetem! Gratulujemy! Aby potwierdzić, chęć odebrania nagrody Wyślij SMS o treści AP.FTW pod numer 91968 za za 1,22 z VAT, po czym otrzymasz sms zwrotny w którym otrzymasz kod który musisz wysłać z powrotem na nasz e-mail kontaktowy.”

Numer powyższy jest udostępniany przez Mobiltek, który zajmuje się agregacją usług SMS. Fałszywe numery są wykorzystywane przez serwisy internetowe jako dodatkowa forma płatności za towary bądź usługi. Osoby, odpowiadając na sms-a, stają się „sponsorami” oszusta.

Źródło: di.com.pl

Zobacz także: