Szajka oszustów internetowych została rozpracowana przez policję we współpracy z ekspertami działu bezpieczeństwa portalu Allegro.pl.

Oszuści, grasując na jednym z popularnych portali aukcyjnych, wybierali kończące się aukcje internetowe. Podszywając się pod sprzedającego, chwilę po zakończeniu danej aukcji kontaktowali się drogą elektroniczną z osobami, które wygrywały daną licytację. Gratulując wygrania aukcji, w korespondencji mailowej wskazywali konta bankowe, na które osoby te miały wpłacać pieniądze. Dodatkowym haczykiem, jaki stosowali, miało być pokrycie kosztów przesyłki w zamian za szybka wpłatę na konto.

Policjanci, idąc tropem oszustów, potwierdzili, że konta, na które miały być wpłacane pieniądze, były zakładane na nieistniejące lub przypadkowe osoby – tzw. słupy. Osoby te w zamian za jego otwarcie i użyczenie swoich danych, jednorazowo otrzymywały od oszustów pieniądze. Funkcjonariusze ustalili, że w proceder może być zaangażowanych nawet kilkanaście osób z terenu całego kraju. Według śledczych oszukanych zostało co najmniej kilkadziesiąt osób, na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Źródło: nt.interia.pl

Zobacz także: