Dzisiaj pojawił się nowy, bardzo groźny spam na Facebooku.  Bardzo niepokojące jest to, że jeżeli nie masz zatwierdzania postów, w których Cię oznaczono, możesz roznosić spam, nigdy wcześniej nawet w niego nie klikając.

Spam używa całkiem nowego sposobu na „dobranie” się do naszej przeglądarki.  Otóż w powiadomieniach pojawia się komunikat, że nasz znajomy oznaczył nas na filmie na YouTube:

spam-fb-youtube

Po kliknięciu w link jesteśmy przenoszeni na stronę, która ma za zadanie udawać YouTube, ale tak na prawdę nim nie jest – spójrzcie na adres URL!

fake-youtube

Po kliknięciu „Play” wyskakuje nam komunikat, że przed obejrzeniem należy zainstalować wtyczkę do przeglądarki Chrome, która będzie miała możliwość odczytywania i zmiany wszystkich twoich danych na otwieranych stronach (pomyśl o bankowości internetowej!) oraz możliwość zarządzania twoimi aplikacjami i motywami. Instalując taką wtyczkę de facto przekazujemy kontrolę nad naszą przeglądarką komuś obcemu!

falszywa-wtyczka-chrome

Zwróćcie uwagę na to, że dana wtyczka nie ma żadnych komentarzy ani screenów w Chrome Web Store i podszywa się nazwą pod inną wtyczkę, która już istnieje (drużyny sportowej). W chromowym storze wtyczkę oczywiście należy zgłaszać jako spam.

wtyczka-chrome-store

Oczywiście bez instalacji podejrzanej wtyczki nie będziemy mieli możliwości obejrzenia tajemniczego „wideo” 😉

bez-instalacji

Co należy zrobić?

Koniecznie zajrzyj do swojego „Dziennika Aktywności” na swoim facebookowym profilu. Jeżeli zobaczysz, że zostałeś oznaczony, koniecznie usuń znacznik, a sam post zgłoś jako spam. Najbezpieczniej jest włączyć funkcję akceptacji postów na których zostaliśmy oznaczeni – jak to zrobić pisaliśmy tutaj.

dziennik-aktywnosci

facebook-dziennik-aktywnosci

dziennik-aktywnosci-znacznik

Zobacz także: