Właśnie powstał pierwszy działający pistolet maszynowy wyprodukowany przy udziale trójwymiarowej drukarki. Dzięki tej metodzie powstają klucze, części mechaniczne czy zabawki. Teraz przyszła kolej na broń.

HaveBlue to użytkownik forum miłośników broni, jest on pierwszym człowiekiem, który zrobił broń przy użyciu drukarki. Egzemplarz powstał na podstawie planów amerykańskiego karabinu AR-15. Wydrukowana została najważniejsza rzecz – dolna część korpusu. To właśnie tam wybija się numery seryjne wymagane przy pozwoleniu na broń. Całą resztę można dokupić jako części zapasowe. W ten sposób HaveBlue wyprodukował działającą broń bez możliwości jej zidentyfikowania.

W sieci dostępny jest już model tej broni, gotowy do ściągnięcia i zrobienia w domu. Koszt wyprodukowania tego pistoletu to kilkaset złotych, nie wliczając drukarki laserowej, z której można skorzystać w firmach zajmujących się drukiem profesjonalnym.

To kolejny przedmiot wykonany przy użyciu technologii 3D. Nie dawno świat obiegła informacja o kluczach do kajdanek, które także zostały wykonane drukarką 3D. Dzięki nim można bez problemu uwolnić się z policyjnych zabezpieczeń.

Zasada działania sprzętu jest prosta. „Drukarka” nakłada kolejne warstwy sproszkowanego materiału jedna na drugą tworząc trójwymiarowy obiekt składający się od kilkuset do kilku tysięcy warstw proszku. „Wydruki” mogą posiadać różne kolory i rodzaje powierzchni, może to być równie dobrze prosta filiżanka jak i skomplikowany element konstrukcji samochodu. Każdą warstwę proszku kształtuje specjalny płyn.  Poszczególne warstwy proszku są natryskiwane płynem z głowic podobnych do tych w drukarkach atramentowych.  Proces jest powtarzany, aż do otrzymania pełnego modelu.

Według twórców tej technologii, do drukowania przestrzennego w zasadzie można zastosować każdy materiał, który uda się sproszkować. Jednak  najczęściej stosowanym materiałem jest gips, ze względu na łatwość spojenia, niski koszt i dostępność. Zastosowanym spoiwem jest woda

Technologia drukowania przestrzennego została opracowana pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku w Massachusetts Institute of Technology. Jest to jedna z pierwszych metod szybkiego prototypowania.


Źródło: http://www.securitynewsdaily.com

Zdjęcia: http://haveblue.org/

Zobacz także: