Mamy złe wiadomości dla posiadaczy telefonów z Androidem. Specjaliści znaleźli w Google Play aż 41 aplikacji na Androida, które kradną dane osobowe, informacje o kartach kredytowych, zawartość maili a nawet hasła do portali społecznościowych.

Naukowcy z dwóch niemieckich uniwersytetów: w Hannowerze i Marburgu, przyglądnęli się popularnym aplikacjom na Androida.  Twórcy tego testu do swoich prac wykorzystali Samsunga Galaxy Nexus z oprogramowaniem Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Pobrali ponad 13 tysięcy darmowych aplikacji, z których ponad tysiąc, czyli 8 proc. zawierało w swoim kodzie błędy, które mogą prowadzić do kradzieży danych osoby, która zainstaluje sobie taką aplikację.

Zespół specjalistów spośród aplikacji wybrał i dokładnie sprawdził sto.  I aż 41 udało się oszukać i wykraść dane o: kontach bankowych czy inne wrażliwe dane zgromadzone na telefonie.

I chociaż badacze nie podają nazw aplikacji, które mogę stanowić zagrożenie dla użytkowników, to opisują je dość szczegółowo. Jedną z nich jest „aplikacja, dzięki której udało nam się włamać do telefonu. Jest to bardzo popularna platforma do komunikacji, której używa od 10 do 50 milionów ludzi na całym świecie” – piszą w raporcie.

 Warto więc kilka razy się zastanowić przed instalowaniem kolejnych aplikacji, nawet tych najpopularniejszych. I chociaż korzystanie z aplikacji jest wygodniejsze niż ze strony internetowej, to jednak mniej bezpieczne.


Źródło: http://mashable.com

Zdjęcie:  http://na-plus.blogspot.com

Zobacz także: