AhnLab, Inc., firma z Korei Południowej oferująca rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa informatycznego, opublikowała analizę wybranych aplikacji na Androida. Okazało się, że większość z nich pobiera dane użytkowników.

Przeanalizowano 178 najbardziej popularnych aplikacji i zamieszczono je w rankingu na podstawie ilości danych pobieranych od użytkownika, które oceniano w skali od 1 do 100%. Każda aplikacja, która otrzymała 60 lub więcej procent, została zaklasyfikowana jako niebezpieczna. Ocenę wystawiano w oparciu o następujące kryteria: dostęp do danych personalnych oraz informacji dotyczących usługi, lokalizacji, płatności oraz samego urządzenia.

Firma nie wskazała jakie aplikacje znalazły się na liście, ale osoby zajmujące się bezpieczeństwem mobilnym nie powinny być zaskoczone wynikami tej analizy. Liczba urządzeń mobilnych działających na systemie Android (300 mln w lutym) stale się zwiększa, co niestety przyciąga uwagę cyberprzestępców.

Wyniki analizy AhnLab’s były następujące: 42,6% badanych aplikacji wymagało nadmiernego dostępu do informacji o urządzeniu, 39,3% dostępu do informacji odnośnie lokalizacji, a 33,1% danych personalnych, żeby uruchomienie aplikacji było możliwe. Danych dotyczących płatności wymagało 8,4%. Natomiast żadna aplikacja nie pobierała informacji dotyczących usługi.


Źródło:

http://www.businesswire.com/

obrazek pochodzi ze strony: http://www.mytelefon.pl/

Zobacz także: