W jednym z naszych artykułów, Scammerzy znów aktywni, opisywaliśmy w jaki sposób cyberprzestępcy wykorzystują katastrofę w Japonii, aby wyłudzić pieniądze od ofiarnych użytkowników Internetu. Niestety, jak się okazuje, nie są to jedyne nieuczciwe działania związane z tym tragicznym wydarzeniem – tym razem awaria w elektrowni atomowej Fukushima I i kryzys nuklearny okazały się pomocne dla oszustów przy pozyskiwaniu poufnych informacji.

Portal Help Net Security podał informację o pojawieniu się w Sieci wiadomości spam zawierających informację o rzekomej analizie wielkości promieniowania, powstałego w wyniku awarii w japońskiej elektrowni atomowej. E-maile są zatytułowane: “Japan Nuclear Radiation Leakage and Vulnerability Analysis” i miały zostać wysłane przez „Office of Nuclear Security and Incident Response with the U.S. Nuclear Regulatory Commission”. Do każdego z nich jest załączony plik programu Excel zawierający wspomniana analizę.

Ponieważ obserwuje się wysokie zainteresowanie społeczne w związku z wspomnianą katastrofą, wiele osób z pewnością pokusi się, aby ten plik otworzyć. To jednak zainstaluje wirusa, który umożliwi hakerom wykorzystanie braku zabezpieczenia Adobe Flash i zainstalowanie złośliwego kodu w komputerze ofiary.

Wg Help Net Security Adobe naprawił już błędy aplikacji wspomnianego programu i zaktualizował go do najnowszej wersji, która powinna chronić użytkowników przed tego typu działaniami.


Źródła:

http://www.net-security.org/

http://www.securitynewsdaily.com/

Zobacz także: