Facebook accounts hacked

Hasła do kont Facebooka wykradzione.

Wczoraj w nocy pojawiła się informacja, że hakerzy wykradli ponad 2 miliony loginów i haseł do takich usług jak Facebook, Gmail, Twitter, Yahoo i kilku innych znanych serwisów.

Masowy wyciek poufnych danych był rezultatem złośliwego oprogramowania zainstalowanego na ogromnej liczbie komputerów na całym świecie, które sczytywało dane dostępowe do serwisów – twierdzą specjaliści od cyberbezpieczeństwa z firmy Trustwave. Wirus ten przez ponad miesiąc zbierał dane dostępowe i wysyłał je na serwer hakerów, który był umiejscowiony w Holandii.

24 listopada specjaliści z Trustwave wyśledzili holenderski server. Odkryli oni, że na dyskach znajdują się dane logowania do ponad 93 tysięcy stron, w tym m.in. do Facebooka, Gmaila, Yahoo, Twittera i Linkedina.

Specjaliści z Trustwave od razu po odkryciu nieprawidłowości ostrzegli właścicieli wszystkich serwisów, a informację do wiadomości publicznej podali we wtorek.

John Miller, security research manager w Trustwave mówi: „Nie mamy żadnych dowodów, że hakerzy logowali się na zhakowane konta, ale jest to bardzo prawdopodobne”.

Facebook, Linkedin i Twitter zresetowały już hasła użytkowników, których dane wyciekły, Google odmówiło komentarza, a Yahoo nie udzieliło żadnej odpowiedzi.

Miller twierdzi, że jego firma jeszcze nie wie w jaki sposób wirus w tak szybki sposób rozprzestrzenił się w tak wielkiej liczbie komputerów osobistych . Mówi, że hakerzy użyli złośliwego oprogramowania przez proxy, co uniemożliwia sprawdzenie, które dokładnie komputery są zakażone. Ponad 41 tysięcy haseł należy do użytkowników, którzy do przesyłania danych korzystali z protokołu FTP .

Miller twierdzi, że wirus zaczął zbierać poufne dane 21 października i istnieje duża szansa, że robi to nadal. Pomimo tego, że specjaliści z Trustwave namierzyli serwer w Holandii, twierdzą, że takich serwerów może być więcej na całym świecie.

Jeżeli chcesz wiedzieć czy twój komputer jest zarażony musisz ściągnąć najnowszą bazę wirusów do swojego antywirusa oraz zainstalować najnowsze łatki w swojej przeglądarce internetowej,  Adobe i Javie.

Zobacz także: