Malware (ang. malicious software) to szkodliwe oprogramowanie, które zawiera wirusy i spyware (oprogramowanie szpiegowskie) powstałe w celu kradzieży informacji, wysyłania spamu i popełniania oszustw. Poniższe wskazówki podpowiedzą Ci jak skutecznie chronić swój komputer.

Po czym poznać, że malware jest na Twoim komputerze? Jest na to kilka sposobów.

Po pierwsze, można zaobserwować zwolnienie pracy komputera czy cykliczne pojawianie się komunikatów o błędach. Nie da się go również ani wyłączyć ani zrestartować.

Po drugie, wyświetla się  bardzo dużo okienek z reklamami lub pojawiają się one nawet wtedy, gdy nie surfujesz po stronach. Wyświetlają  się także  strony www lub uruchamiają się programy, których nie chciałeś oglądać ani używać lub też wysyłasz wiadomości pocztowe, których nie pisałeś.

Pojawienie się powyższych sygnałów powinno obudzić Twoją czujność i wywołać szybką reakcję.

Oto kilka porad, które mogą okazać się pomocne:

• wstrzymaj się z zakupami przez Internet, bankowością internetową lub z jakąkolwiek inną czynnością, która wymaga podawania nazwy użytkownika, hasła lub innych poufnych informacji;

• upewnij się, że Twoje oprogramowanie zabezpieczające działa i jest aktualne. Jako niezbędne minimum, Twój komputer powinien posiadać program antywirusowy i oprogramowanie anty-spyware oraz  zaporę ogniową „firewall”;

• po upewnieniu się, że oprogramowanie zabezpieczające jest aktualne, przeskanuj swój komputer w poszukiwaniu wirusów i spyware, usuń lub odeślij do kwarantanny wszystko, co program skanujący określa jako problem;

• jeśli podejrzewasz, że Twój komputer jest nadal zainfekowany, możesz uruchomić inny/drugi program antywirusowy lub/i program anty-spyware bądź poszukać profesjonalnej pomocy serwisowej.

Gdy Twój komputer już został szczęśliwie oczyszczony ze szkodliwego oprogramowania i działa poprawnie, zastanów się jak malware znalazł się  na nim i co można zrobić, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Zobacz także: