FBI wyłączyło serwery, które obsługiwały komputery zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Zagrożonych może być nawet do czterech milionów komputerów na całym świecie. Także w Polsce. Podpowiadamy jak się przed tym uchronić.

Powodem całego zamieszania jest malware DNS Changer, który przekierowuje użytkowników na inne strony, niż zamierzano wejść. Korzystanie z sieci przestaje być możliwe. Komputery zamiast pytać się swoich prawidłowych serwerów DNS o adres np. banku i dostawać prawidłową odpowiedź, pytały właśnie te wyłączone przez FBI serwery. Podawały one użytkownikom fałszywe adresy, gdzie oszuści zbierali hasła i loginy od internautów, a także wyświetlali reklamy.

O sprawie zainfekowanych serwerów było wiadomo już w  marcu. FBI namierzyła oszustów i podjęła decyzję o ich wyłączeniu. Dziś jest dzień ich wyłączenia.

DNS Changer to złośliwy malware.  McAfee proponuje darmowe narzędzie do sprawdzenia swojego komputera. Szybko możecie przekonać się czy Wasz komputer padł ofiarą nielegalnego działania. Wejdźcie na tę stronę i klikniejcie „check now”. Jeżeli Waszym oczom ukaże się zielony guzik, to wszystko w porządku i nie musicie się martwić.

Jeżeli jednak wyświetli się czerwony X, to należy ściągnąć najnowsze oprogramowanie do wyczyszczenia swoich internetowych ustawień.

Jeżeli Twój komputer jest zainfekowany DNS Changer, to może mieć także i inne złośliwe oprogramowanie.

Aby chronić swoje bezpieczeństwo warto:

– pobierać najnowsze oprogramowanie antywirusowe, antymalware i firewalla

– regularnie wykonywać aktualizacje swojego oprogramowania, a także przeglądarek

– nie klikać linków nieznajomego pochodzenia, przychodzących w mailach spamowych, od nieznajomych itp.

DNS (ang. Domain Name Systemsystem nazw domenowych) to system serwerów, na którym opiera się funkcjonowanie Internetu.

Kiedy wchodzisz na stronę internetową np. www.securityawareness.pl, Twoja przeglądarka kontaktuje się z serwerem DNS, aby dowiedzieć się jaki adres IP ma szukana strona. Wtedy Twój komputer łączy się z danym adresem i Twoim oczom wyświetla się szukana strona.

Dla serwera ma ona zapis w postaci IP, czyli 77.55.46.192 (taki adres ma www.securityawareness.pl). Użytkownikom łatwiej jednak zapamiętać jej nazwę niż ciąg cyfr, dlatego to serwery są odpowiedzialne za łączenie IP z konkretną stroną.


Źródło: http://blogs.mcafee.com

Screen: http://www.siteadvisor.com

Zobacz także: