Z wyglądu przypomina niegroźny film z serwisu YouTube z życzeniami świątecznymi, w rzeczywistości użytkownik Facebooka po kliknięciu na link pobiera i instaluje robaka.

Wirus nosi nazwę Koobface GK. Gdy zainstaluje się na komputerze, na ekranie pojawia się rysunek z ostrzeżeniem o ponownym uruchomieniu komputera w ciągu trzech minut, jeśli użytkownik nie wprowadzi właściwego kodu weryfikującego, czy użytkownik jest człowiekiem. Po upływie trzech minut nie dzieje się nic, ale komputer jest niezdatny do użytku. Po każdorazowym wpisaniu kodu weryfikującego robak rejestruje nową domenę, na której film będzie przechowywany w celu dalszego rozpowszechniania.

Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs twierdzi, że „serwisy społecznościowe stały się jedną z najpopularniejszych metod stosowanych przez hakerów do rozpowszechniania ich tworów ze względu na mylne poczucie bezpieczeństwa użytkowników w odniesieniu do zawartości tych serwisów. Przeważnie użytkownicy mają zaufanie do wiadomości i treści, które otrzymują, dzięki czemu hakerzy uzyskują dobre efekty poprzez te kanały”.

PandaLabs przypomina, że użytkownicy Internetu często wysyłają za pośrednictwem sieci kartki świąteczne. O tej porze roku liczba zarażonych komputerów jest zawsze wysoka, gdyż pojawiają się nowe wirusy, które wykorzystują wzmożoną aktywność użytkowników.

Źródło: www.efi24.com

Zobacz także: