Zauważyłeś u znajomych szokujące filmiki? Aż trudno się powtrzymać od kliknięcia? Lepiej tego nie rób. Niczego nie obejrzysz, a Twój profil stanie się darmowym słupem ogłoszeniowym spamerów – ostrzegają eksperci z firmy antywirusowej ESET, przy okazji publikacji raportu nt. najpopularniejszych wirusów ubiegłego miesiąca.

Na Facebooku jest cała masa podejrzanych wpisów, które podszywają się pod materiały wideo. W rzeczywistości są to jednak linki do serwisów internetowych, które zamiast wyświetlać obiecywany film, zamieniają facebookowy profil swojej ofiary w słup ogłoszeniowy i publikują na nim informację o polubieniu danego materiału wideo. I dzięki temu kolejne osoby, znajomi osoby, która kliknęła, dostają informację o szokującym filmiku i cały schemat się powtarza.

Niedawno na Facebooku wiele osób udostępniało filmik „Po tym co zrobiła rozstali się w dniu ślubu”. Nikt oczywiście nie zobaczył tego materiału, ale właściciel strony zgromadził ponad 22 tysiące fanów. Jeśli więc jesteście ich fanami, wypiszcie się jak najszybciej.

Zabawa zaczyna się od zaciekawionego użytkownika: widzi on szokujący filmik i od razu chce go zobaczyć. Klika w link, ale ten nie uruchamia materiału wideo, a przenosi ofiarę do innego serwisu, który raz jeszcze wyświetla miniaturę okna z filmem. Jednak i tak nie udaje się zobaczyć tego materiału. W rzeczywistości kliknięcie powoduje opublikowanie na profilu internauty informacji o polubieniu przez niego konkretnego filmu wraz z odnośnikiem do tego materiału wideo. W ten sposób informacja ta staje się widoczna dla znajomych ofiary. Ci zaintrygowani wpisem z ciekawości klikają we wspomniany odnośnik i cały schemat się powtarza.

Jak usunąć niechcianego „lajka” ze swojego profilu na Facebooku:

1. Uruchom swój profil – kliknij swoje imię na niebieskim pasku tytułowym serwisu.
2. W polu „Kliknięcia Lubię to” wybierz „Zobacz wszystkie”.
3. Kliknij „Edytuj”.
4. Kliknij krzyżyk przy danym obiekcie.
5. Gotowe.


Źródło: http://www.eset.pl

Zdjęcie: https://www.facebook.com/PoTymCoZrobilaRozstaliSieWDniuSlubuZobaczNagranie

Zobacz także: