Jako rodzice mamy do przekazania swoim pociechom wiele cennej wiedzy – uczymy je jak gotować, jeździć na rowerze, sprzątać pokój, odrabiać lekcje. Jednak współczesny rodzic powinien mieć także świadomość tego, że dzieci żyją w dobie rozwijającej się technologii, a ogromne ilości danych są przekazywane przez sieć i urządzenia przenośne. Dlatego też rodzicie już od najmłodszych lat powinni wpajać swoim dzieciom tzw. „dobre techniczne nawyki” oraz zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

 Dekalog bezpieczeństwa IT dla twojego dziecka:

 1.  Pierwsze: twoje hasło jest tajne! Znaczy to tyle, że dziecko nie może go ujawniać znajomym, sympatii, a nawet rodzeństwu. Wyjątkiem oczywiście może być tutaj rodzic 😉
 2. Drugie: ogranicz dostęp do informacji stronom/aplikacjom „trzecim” – wiele aplikacji, aby z nich skorzystać, wymaga przyznania uprawnień do osobistych kanałów społecznościowych czy do ustawień telefonu. Pokaż swojemu dziecku w jaki sposób usunąć nadane wcześniej uprawnienia do informacji udostępnianych w kanałach społecznościowych oraz w aplikacjach na smartfonie oraz jak udostępniać odpowiednie dane odpowiednim programom.
 3. Trzecie: uświadom dziecku wartość technologii jaką dysponuje. To rodzic płaci za smartfona, tablet, konsole przenośną, które, swoją drogą, do najtańszych nie należą. Uczyńcie dzieci finansowo odpowiedzialnymi za sprzęt, który posiadają – jeżeli takowy ulegnie zniszczeniu/kradzieży, ponieważ pociecha nie opiekowała się nim należycie, wtedy samo dziecko powinno odłożyć/dołożyć się do nowej „zabawki” z „kieszonokowego”. Dzięki takiemu zachowaniu dzieci będą przykładały większą uwagę do opieki nad powierzonym sprzętem.
 4. Czwarte: wykonuj kopie zapasowe danych! Nie tylko my musimy wykonywać kopie zapasowe danych – nasze dzieci posiadają coraz więcej materiałów, np. ze szkoły w wersji elektronicznej, zdjęcia z wakacji albo „savy” z ulubionej gry. Sami pewnie nie raz uświadomiliśmy sobie potrzebę posiadania kopi zapasowej danych już po fakcie. Nauczmy nasze dzieci tego dobrego nawyku robienia kopii i pokażmy im takie usługi jak DropBox czy Skydrive.
 5. Piąte: ujarzmij technologię! Technologia, smartfony, społeczności, online gaming w łatwy sposób mogą zacząć rządzić czasem naszych dzieci. Brak dyscypliny w używaniu tych narzędzi może powodować ciągłe rozpraszanie uwagi, znaczne marnowanie czasu, a nawet, w skrajnych przypadkach, prowadzić do uzależnień. Pomóżcie zrozumieć swoim pociechom miejsce technologii w ich życiu i zrównoważyć korzystanie z niej w zgodzie z innymi zajęciami – aktywnością fizyczną, nauką, spotkaniami z rodziną i znajomymi.
  Dekalog rodzica XXI wieku
 6. Szóste: co raz było online już nigdy nie będzie prywatne! Nawet jeśli ustawienia prywatności ustawione są na maksymalną ochronę lub gdy stosujesz SnapChat (gdzie pojedyncza wiadomość jest widoczna 10 sekund, a potem jest usuwana) to zawsze można jej zrobić „screenshot”. Twoje dziecko musi wiedzieć, że traci kontrolę nad każdą udostępnioną częścią swoich danych osobowych … na zawsze!
 7. Siódme: przyjaźnie „twarzą w twarz” – twoje dziecko może łączyć się z setkami „dobrych znajomych” grając w gry wideo, pisząc na czacie, rozmawiając przez Skype, uczestnicząc w rozmowach na ukrytych grupach na Facebooku. Jednak nauczmy dziecko, że tradycyjna rozmowa „twarzą w twarz”, pogranie razem w piłkę na boisku, czy nawet spotkanie się w jednym pokoju, żeby rozegrać mecz na PlayStation jest najbardziej skutecznym i autentycznym sposobem na budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z rówieśnikami. Pamiętajmy też, że w sieci nigdy do końca nie wiemy kto siedzi „po drugiej stronie”.
 8. Ósme: zwróć uwagę na postawę. Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed ekranami komputerów lub innych urządzeń, odrabiają pracę domową na komputerach, grają, czatują ze znajomymi. Prawidłowa postawa w wieku dorastania jest ważniejsza niż kiedykolwiek. Jeśli to możliwe, należy wyposażyć domowe stanowisko komputerowe w odpowiednie podkładki pod nadgarstki, ergonomiczne krzesło z podparciem oraz podstawkę pod monitor umożliwiająca ustawienie go na odpowiedniej wysokości. Nauczcie również dzieci metod i ćwiczeń pozwalających na okresowy  odpoczynek umysłu i przerw dla oczu podczas wielogodzinnych maratonów przed komputerem.
 9. Dziewiąte: netykieta! Codziennie uczysz swoje dziecko jak się zachowywać przy stole, jak być grzecznym w stosunku do innych osób. Pamiętaj, że zasady dobrego zachowania obowiązują także w Internecie. Tagowanie kogoś na zdjęciu bez zgody może zniszczyć przyjaźń. Udostępnianie naładowanych emocjami opinii w Internecie może pogrzebać reputację. Również częste postowanie na Facebooku w ciągu całego dnia lub podczas ważnego wydarzeniem, może przenieść na społeczną czarna listę wśród znajomych. Naucz dzieci zasad netykiety i pamiętaj, aby również samemu się do nich stosować.
 10. Dziesiąte: pamiętaj, że w sieci jesteś celem! Zagrożenie bezpieczeństwa w Internecie jest bardzo wysokie, dlatego istnieje bardzo duża szansa, że prędzej czy później dziecko może stać się ofiarą jakiejś formy oszustwa internetowego. Naucz dzieci, jak się mogą przed nimi chronić. Mogą to zrobić poprzez tworzenie silnych haseł, maksymalizując ustawienia prywatności, stosując aktywną ochronę przed wirusami i przestępcami internetowymi oraz traktując informacje o swoich danych osobowych jak złoto.

Na koniec zachęćcie swoje pociechy również do systematycznego czytania artykułów na www.securityawarenes.pl i polubienia naszego profilu na Facebooku – dzięki temu na bieżąco będą wiedziały „co w trawie piszczy” i np. będą mogły uchronić swój profil facebookowy przed następną aplikacją wirusową. Pamiętaj, że „czym skorupka za młodu nasiąknie…” 🙂

Zobacz także: