Psy są od setek lat wykorzystywane do stróżowania, polowania czy wspierania działań służb mundurowych. I chociaż na całym świecie wykorzystuje się inne rasy psów, to łączy je jedna rzecz: inteligencja. Amerykańcy naukowcy znaleźli nowy sposób, aby sprawdzić które szczenięta są najmądrzejsze, a co za tym idzie bardziej przydatne do pracy z człowiekiem.

Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (DARPA) to amerykańska agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowej. Naukowcy z tej agencji wpadli na pomysł jak wyselekcjonować psy idealne do wojskowych działań. Szczenięta będą badane rezonansem magnetycznym, aby dowiedzieć się jak najwięcej o ich mózgach.

Projekt FIDOS (Functional Imaging to Develop Outstanding Service-Dogs) będzie opierał się na badaniu rezonansem magnetycznym. Dzięki temu będzie można dowiedzieć się które szczeniaki mają największą aktywność mózgu. Te z największą są najmądrzejsze, a więc najłatwiej je wytrenować.

Projekt FIDOS pojawił się w 2012 roku w trakcie prac studentów na Uniwersytecie Emory w Atlancie. Studenci badali aktywność psich mózgów w reakcji na jedzenie. Nieoczekiwanie okazało się, że psy wykazują więcej aktywności, kiedy oferuje im się sztuczki i zabawę, a nie jedzenie.

DARPA przekonuje, że projekt ten ułatwi selekcję szczeniaków. Szybciej będzie można sprawdzić, które psy są najbardziej towarzyskie. A to cecha idealnego psiego partnera. Zwłaszcza dla żołnierza żyjącego w wielkim stresie.


Źródło: http://mashable.com

Zdjęcie: http://mashable.com

Zobacz także: