W zeszłym tygodniu w mediach pojawiła się informacja o wycieku kilku tysięcy CV z portali dla osób poszukujących pracy. Jest to przykład na to jak może skutkować brak świadomości dotyczący bezpiecznego korzystania z komputera.

O samej sprawie rozpisywać się nie będziemy, gdyż temat ten był wielokrotnie poruszany, niemniej jednak przypomnijmy parę faktów. O wydarzeniu poinformował 16 czerwca użytkownik portalu wykop.pl, podając dwa adresy stron, z których wyciekły CV osób tam zarejestrowanych – www.terazpraca.pl i www.loccoevent.pl. Wspomniane dokumenty wraz z danymi osobowymi ich autorów takimi jak np. adresy, numery telefonów, data urodzenia, były przez pewien czas dostępne w Internecie (nawet jakiś czas po tym jak strona terazpraca.pl została zablokowana).

Na chwilę obecną na stronie www.loccoevent.pl nie ma żadnej wzmianki o feralnym wydarzeniu, a portal www.terazpraca.pl jest niedostępny.

Jako portal poświęcony praktykom bezpiecznego korzystania z komputera, nie bez kozery wybraliśmy właśnie ten przykład. Sadząc po reakcji (albo jej braku) ze strony obu serwisów, sprawa zdaje się być bagatelizowana. Jednak z punktu widzenia użytkownika, którego dane były i z pewnością nadal są dostępne w Sieci, to prawdziwa tragedia. Zwłaszcza że to nie on zawinił zamieszczając swoje CV na wspomnianych portalach w celu poszukiwania pracy.

Wina w tym wypadku leży po stronie administratorów, którzy nie zadbali o odpowiednie zabezpieczenie serwisu przed wyciekiem danych. Jednak przyczyny tego zdarzenia jak i wielu podobnych należy szukać głębiej, już na poziomie zwykłego użytkownika komputera. Czego bowiem nie nauczymy się jako prywatni użytkownicy, a nie uzupełnimy już jako pracownicy, może to być przyczyną powielania starych błędów, których skala niestety będzie już większa tak jak i odpowiedzialność za nie. Czym innym jest bowiem zaniedbanie bezpieczeństwa własnych danych w Sieci a pozwoleniem, by wyciekły dane dużej ilości osób, którzy niejako zaufali, że będziemy w  stanie zapewnić im ochronę.

W takich sytuacjach można użytkownikom poradzić, aby świadomie zamieszczali swoje dane w Sieci i kontrolowali na jakich serwisach się one znajdują, aby móc szybciej działać w razie jakichkolwiek problemów, włączając dochodzenie swoich praw w sądzie.

Zobacz także: