Dzisiaj parę słów o bezpieczeństwie w trochę innym wydaniu, a mianowicie palącym problemie dotyczącym ochrony naszego samochodu przed nieproszonymi gośćmi. Choćby nawet byli przystojni jak Nicolas Cage w filmie „60 sekund”, nie dajmy się im podejść.

Kradzieże samochodów były, są i niestety będą zjawiskiem uprzykrzającym życie wielu kierowcom. Samych metod kradzieży jest bez liku, a i wielu złodziei może poszczycić się wprost niesamowitą kreatywnością. Na szczęście istnieje sporo środków zaradczych, które mogą zapewnić bezpieczeństwo naszym pojazdom – jednym z nich jest nowoczesny system antyporwaniowy (ang. anti-hijack system) rozpoznający właściciela samochodu po… odciskach palców.

Działanie takiego systemu (przykładowe modele dostępne na rynku to BIOCODE-AUTO M10, WOODOO) polega na identyfikacji właściciela samochodu po odciskach palców. Co ciekawe, w pamięć urządzenia można wgrać nawet kilka odcisków palców. W przypadku kradzieży immobiliser (elektroniczne zabezpieczenie przed niepowołanym uruchomieniem pojazdu) zablokuje silnik samochodu, udaremniając złodziejowi ucieczkę.

Dostępność na rynku urządzeń tego typu z pewnością wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa. Jednak pomimo iż statystyki dotyczące ilości postępowań karnych w sprawach kradzieży samochodów z roku na rok wyglądają nieco lepiej (patrz wykres poniżej), nie powinniśmy zapominać, że to głównie od naszej czujności i wiedzy zależy bezpieczeństwo naszego samochodu.Co zrobić, by ustrzec się kradzieży:

  • wyposażyć samochód w system alarmowy, a najlepiej dwa – jeden widoczny, aby pozornie ułatwić złodziejowi zadanie.
  • nie ufać pilotowi zdalnego sterowania – dokładnie sprawdzać czy wszystkie drzwi, bagażnik są zamknięte, zanim zostawimy samochód na parkingu.
  • regularnie sprawdzać stan techniczny systemu alarmowego w autoryzowanych serwisach.

https://www.youtube.com/watch?v=sjbK9qSU-20&feature=related
Nicolas Cage w roli Memphisa Rainesa, złodzieja samochodów, w filmie „60 sekund”.


Źródła:

http://automotiveblog.pl/

http://www.agoldtime.ru/

Zobacz także: