Już nie tylko banki i instytucje finansowe są zagrożone – cyberprzestępcy wykorzystują coraz więcej różnorodnych organizacji do przeprowadzania ataków phishingu.

Specjaliści Anti-Phishing Working Group ostrzegają – właściwie żadna firma nie powinna bagatelizować zagrożenia, że zostanie sfałszowana, by potem dokonać za jej pomocą oszustwa (czyt. “Uwaga, zmiany w testach na prawo jazdy” – lepiej nie otwieraj! o ataku na mojeprawo.pl i Gazetę Prawną).

Z raportu „Phishing Activity Trends Report for Q4 2009” wynika, że w październiku ubiegłego roku do ataków phishingu wykorzystano rekordową liczbę aż 356 marek, co stanowi wzrost o ponad 4% w porównaniu z 2008 rokiem. Zaobserwowano również wzrost popularności nowej formy phishingu, tzw. „phishingu profilowanego”, którego celem są osoby popularne lub pełniące kluczowe role w danej organizacji. Zamiast rozsyłania dużej ilości spamu, przestępcy wysyłają sprofilowaną wiadomość wyłącznie do jednej osoby, zwiększając stopień jej wiarygodności, by następnie uzyskać od niej dane dostępowe np. do tajnych zasobów organizacji, czy systemów bankowości online.

Źródło: www.computerworld.pl

Zobacz także: