No właśnie, dlaczego nie? Większość z nas tak już przywykła do portalu Allegro, że udało nam się zapomnieć, że to właśnie amerykański eBay, założony w 1995 roku, był jego prekursorem i wiele jego rozwiązań zostało zapożyczonych przez polski serwis.

Zasady korzystania z obu serwisów aukcyjnych są podobne – porównywalnie wygląda obsługa kont użytkowników, wystawianie aukcji, dodawanie opinii i komentarzy czy wybór sposobu płatności. Jednak pomimo licznych podobieństw istnieją również drobne różnice, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na popularność obu serwisów.

zasięg oddziaływania i asortyment – eBay jest największym serwisem aukcyjnym na świecie, a dostęp do niego obecnie posiada 25 państw, nie licząc Stanów Zjednoczonych. Dla porównania zagraniczne serwisy Allegro współpracują z 10 krajami. Stąd ilość towarów i usług oferowanych w serwie eBay jest zdecydowanie większa. Ponadto w amerykańskim serwisie mamy dostęp do towarów oferowanych przez sprzedawców z różnych krajów świata, natomiast na Allegro są to osobne serwisy, prowadzone w danych językach narodowych.

sposób płatności – sprzedającym przedmioty w serwisie eBay zaleca się, aby wybierali możliwość płacenia w systemie PayPal (jest to produkt firmy kupionej w 2002 roku przez eBay’a, której elektroniczne systemy płatności online zastąpiły system Billpoint należący do eBay’a). Możliwe są również przelewy, płatności za pobraniem czy płatności gotówką przy odbiorze osobistym. Na Allegro zaś funkcjonuje opcja „Płacę z Allegro” – jej działanie jest podobne, tj. sprzedający zostaje poinformowany o dokonaniu opłaty za towar i nie musi czekać paru dni roboczych aż bank zaksięguje wpłatę na jego koncie. Działa ona jednak wolniej niż  PayPal.  Zaletą amerykańskiego systemu jest możliwość dokonywania przelewów za granicę, co jest szybsze i tańsze niż tradycyjny przelew za pośrednictwem banku, który jeszcze pobierze wyższą prowizję w związku z przewalutowaniem. Chociaż zasady działania obu systemów są podobne, ich dokładniejsza analiza wymaga jednak osobnego tematu.

forum – zarówno na Allegro, jak i eBay’u jest to zakładka „społeczność” (ang. community). W tym wypadku amerykański serwis dysponuje większą ilością kategorii, a także wątków dyskusyjnych, co jest związane z większą ilością użytkowników. Oba serwisy kontrolują treści pojawiające się na forach.

ograniczenia wiekowe – z usług serwisu eBay mogą korzystać tylko i wyłącznie osoby, które ukończyły 18 rok życia. Allegro w tym wypadku jest bardziej liberalne i osobom, które ukończyły 13 lat, ale nie mają jeszcze 18, oferuje Konto Junior, w ramach którego można zawierać transakcje za zgodą opiekuna prawnego.

Dodatkowo polscy użytkownicy serwisu eBay powinni zwracać uwagę na opłaty związane z odprawą celną zakupionego towaru i wiedzieć jakie artykuły takim opłatom podlegają. Pomoże to później uniknąć rozczarowań związanych z końcową ceną zakupionego towaru. Również eBay nie posiada w Polsce swojej siedziby, jedynie biuro prasowe, więc kwestia ewentualnych reklamacji czy skarg może być bardziej skomplikowana.

Chociaż oba serwisy dbają o wysoką jakość obsługi i zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom, należy świadomie dokonywać zakupów, a także nie upubliczniać danych ze swojego konta lub nie przekazywać go osobom trzecim, co nie tylko jest zabronione przez regulaminy obu portali, ale może narazić nas na utratę ważnych informacji i ułatwić pracę złodziejom.


Źródła:

http://pages.ebay.pl/

http://allegro.pl/

obraz pochodzi ze strony: http://commons.wikimedia.org/

Zobacz także: