Po kilku latach działalności i zarobionych niemal 30 milionach dolarów organy ścigania w końcu wpadły na trop grupy cyberprzestepców, którzy przy pomocy botnetu dokonywali masowych wykupów biletów sprzedawanych online.

Grupa programistów z USA i Bułgarii od 2002 roku nieustanie modyfikowała i usprawniała oprogramowanie łamiące kody CAPTCHA, które teoretycznie powinno chronić przed masowym zakupem biletów przez maszyny. Dzięki stosowaniu rozwiązań skutecznie obchodzących te zabezpieczenia, mogli oni kupować po normalnych cenach najlepsze miejsca na przykład na koncertach, czy imprezach sportowych w przeciągu kilku pierwszych minut od rozpoczęcia ich internetowej sprzedaży, a następnie zarabiać na ich dalszej dystrybucji. W ten sposób pośredniczyli w sprzedaży 1,5 miliona biletów.

Cała ta sytuacja pokazuje, że botnety tworzone są nie tylko w celu ich maksymalnego rozprzestrzeniania się – są również idealne do osiągnięcia konkretnego, biznesowego  i wymiernego efektu. „Sprawa ta demonstruje, jak ważne jest dla administratorów, aby pilnowali swoich sieci, wyglądając najmniejszych nawet anomalii” – skomentował całą kwestię Francois Paget z firmy McAfee.

Źródło: www.webhosting.pl

Zobacz także: