Secure.me uruchomił App Advisor, stronę internetową, przez którą można sprawdzić czy dana aplikacja wyłudza dane osobowe. Secure.me przeanalizował działania aplikacji zainstalowanych na kontach ponad 50 milionów użytkowników Facebooka. Sprawdził ponad 500 tyś. aplikacji. Dzięki temu możemy sprawdzić co robi dana aplikacja, zanim zdecydujemy się dodać ją do naszego konta.

„Wszyscy przyzwyczaili się do podłączenia kolejnych aplikacji do Facebooka i po prostu klikają „Zgadzam się” na wszystkie komunikaty jakie się pojawiają. Łączymy się z tysięcami różnych aplikacji poprzez portal społecznościowy, ponieważ jest to łatwe i wygodne” – mówi Christian Sigl, założyciel secure.me.

Nie wszyscy wiedzą jednak, że zainstalowane aplikacje mogą śledzić nasze życie.: aktualną pozycję, zachowania i kim wchodzimy w interakcje, a także działania online. A dzieje się to niezależnie od ustawień prywatności.

App Advisor używa zrozumiałego systemu oceny danej aplikacji: od bardzo słaba (czerwony) do bardzo dobra (zielony). Na poziomy reputacji wpływają trzy czynniki:

  • Rodzaj uprawnień, jakie aplikacja pobiera np. nasza mail, wiek, płeć, etc.
  • Zachowanie aplikacji: secure.me pokazuje jak dana aplikacja zachowuje się. Na przykład, użytkownik będzie mógł dowiedzieć się, czy aplikacja wysyła niechcianych wiadomości lub posty w imieniu użytkownika. App Advisor pokazuje także czy aplikacja zawiera złośliwe oprogramowanie lub treści dla dorosłych.
  • Ocena użytkowników: secure.me wykorzystuje opinie milionów użytkowników Facebooka, aby oceny te były jak najbardziej wiarygodne.

Zanim więc zainstalujecie aplikacje, która może śledzić Wasze życie, sprawdźcie ją dokładnie.


Źródło: http://www.net-security.org

Zdjęcie: http://apps.secure.me/ 

Zobacz także: