Już 16 milionów Polaków w większym lub mniejszym stopniu udostępnia swoje dane w 250 spośród istniejących serwisów społecznościowych.

Jak podaje firma Symantec – producent oprogramowania marki Norton, już 44 procent użytkowników portali społecznościowych padło ofiarą ataków cyberprzestępców poprzez te serwisy. Wirusy, niechciane materiały pornograficzne, wiadomości typu spam i „phishing„, wiadomości zawierające fałszywe informacje od cyberprzestępców, którzy podają się za wiarygodne instytucje jak np. banki, to podstawowe formy ataków, jak wynika z badań, które przeprowadził Symantec. Z badania wynika również, że 72 procent użytkowników komputerów padło ofiarą cyberprzęstępstw, a 76 procent użytkowników obawia się zagrożenia kradzieży tożsamości.

Obecnie, gdy coraz więcej ludzi rozpoczyna dzień od logowania w wybranych serwisach społecznościowych, zapewnienie bezpieczeństwa w sieci jest kluczowe. Dlatego w obliczu zagrożeń czyhających w sieci, Symantec zaproponował rozwiązania, które pomogą użytkownikowi chronić swoją tożsamość i  skutecznie bronić się przed cyberatakami.

Dla użytkowników serwisu Facebook, którego popularność rośnie z dnia na dzień zarówno za granicą, jak i w Polsce, Symantec zaprojektował narzędzie analizujące adresy stron internetowych w poszukiwaniu złośliwych linków – tych które mogą zainfekować komputery użytkowników serwisu Facebook lub zagrozić bezpieczeństwu ich danych osobowych. Aplikację Norton Safe Web for Facebook można zainstalować poprzez Facebooka.

Źródło: www.chip.pl

Zobacz także: