Wiele aplikacji, z których korzystamy, jest bezpłatne. Jednak ciężko je tak nazywać, gdyż płacimy w ten sposób, że jesteśmy zmuszeni do oglądania reklam.

Spotykamy się z nimi na panelach bocznych w serwisach Facebook. Google i praktycznie każdych innych, które nie wymagają opłat od użytkowników. To właśnie dzięki reklamie te serwisy pozyskują klientów i osiągają zyski.

W przypadku systemów  Android i iOS, twórcy reklam postępują już bardzo agresywnie. Dzięki różnym typom reklamy mogą również pobierać nasze dane.

Przyjrzyjmy się temu, z czym może się spotkać użytkownik:

Banery reklamowe – najczęściej występujący rodzaj reklamy, dobrze znany osobom, korzystającym z aplikacji mobilnych. Często pojawiają się na górze strony i zawierają reklamę targetowaną, wykorzystującą usługi geolokalizacji.

Powiadomienia „push” – to powiadomienia inicjowane przez zdalny serwer, w przeciwieństwie do technologii „pull”, gdzie urządzenie pobiera dane. Powiadomienia push często pojawiają się w panelu powiadomień systemu operacyjnego.

Reklamy typu Capture Form oraz Signup Ad – to reklamy, które wyświetlają się podczas uruchomienia lub wewnątrz aplikacji. Zazwyczaj zajmują cały ekran i proszą użytkownika, aby zarejestrował się lub proponują więcej informacji o usługach reklamodawcy.

Blokady zawartości – dodatkowe treści są dostępne dopiero po interakcji z reklamą, łącznie z rejestracją w celu otrzymywania powiadomień lub podaniem adresu e-mail.

Tapety aplikacji – to listy popularnych aplikacji wyświetlane w grze, nakłaniające użytkowników, aby wypróbowali również inne aplikacje – również za pośrednictwem usług sieci reklam.

Ikony aplikacji – są to tworzone na ekranie głównym skróty do aplikacji. Jednym z nowszych przykładów jest ikona wyszukiwania tworzona podczas instalacji aplikacji z wykorzystaniem określonej sieci reklam.

Jak działają takie reklamy?

Kod reklamy umieszczany jest w aplikacjach przy użyciu zestawu narzędzi do rozwoju oprogramowania (SDK). W tym przypadku, jest to blok kodu umieszczony w istniejącej aplikacji.

Czy tego rodzaju reklamy są niebezpieczne?

Właściwa odpowiedź brzmi: być może. Tak naprawdę zależy to od tego, jaka sieć reklam została wybrana przez twórcę. Może się zdarzyć, że wykorzystywany przez firmę reklamową SDK jest bardzo agresywny i gromadzi ogromną ilość informacji o użytkownikach, np.:

  • IMEI
  • IMSI (numer pozwalający zidentyfikować kartę SIM)
  • Model urządzenia
  • Wersja systemu operacyjnego
  • Numer kierunkowy kraju
  • Język

Ponadto, niektóre zestawy SDK dostarczające ikony gromadzą informacje o całej aktywności wykonywanej po kliknięciu danej ikony. Na przykład ikona wyszukiwania wykorzystywana w SDK aplikacji Apperhand kierowała użytkowników na stronę wyszukiwania i rejestrowała ich aktywność. Google odmówił wycofania którejkolwiek z tych aplikacji, twierdząc, że nie naruszają warunków serwisu Android Market.

Tego rodzaju informacje służą do namierzania klientów. Nawet jeżeli są wykorzystywane przez odpowiedzialną firmę, nie zmienia to faktu, że jest to mnóstwo danych dotyczących jednej osoby.


Źródło:

http://www.viruslist.pl/

Zobacz także: